Erdoğan Açıkladı: Kripto Paralarla İlgili Önemli Düzenleme

erdoğandan kripto para vergisi açıklaması

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Cumhurbaşkanı Erdoğan, bugün ekonomi alanında atılacak reform adımlarında, kripto paralarla ilgili bir düzenlemenin de müjdesini verdi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, ekonomide reform adımlarının atılacağından söz etmişti. Bugün açıklama yapan Erdoğan, farklı sektörlerde teşvik ve çeşitli reform adımlarını duyurdu. Ancak konuşmada öne çıkan konulardan biri kripto para oldu. Avrupa’da kripto para hacmi bakımından ilk sırada, dünyada ise dördüncü sırada yer alan Türkiye’de, Cumhurbaşkanı Erdoğan kripto paralarla ilgili olarak ekonomik, teknolojik ve hukuksal adımlar konusunda sinyal verdi.

Kripto paralara vergi mi geliyor?

Cumhurbaşkanı Erdoğan, kripto paralarla ilgili konuşmasında vergiye değinmedi. Ancak farklı kaynaklardan gelen bilgilere göre kripto paraların Türkiye’de bir menkul kıymet olarak değerlendirilmesi ve vergiye tabi tutulması gündeme gelmişti. Hukuksal reform alanındaki ifadeler ve ekonomik altyapılar, bazı yorumculara göre kripto paralarda vergiyi de kapsıyor. 

Kripto paraların alım satımında vergi getirilmesi, popüler ekonomist Özgür Demirtaş tarafından iddia olarak ortaya atılmıştı. Türkiye’de, 3 milyonun üzerinde kripto para yatırımcısı bulunuyor ve 60’ın üzerinde de kripto para borsası yer alıyor.