Erdoğan: Su Kanunu hazırlanıyor!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, TBMM'de (Türkiye Büyük Millet Meclisi) Su Kanunu'nun hazırlandığını duyurdu. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, bugün yaptığı açıklamada, Türkiye'nin her gün 315 bin metreküp suyu arıttığını ve tekrar tarımsal sulama kapsamında kullanılabilecek biçimde hizmete sunduğunu belirterek, sanayide de gerekli önlemlerin hayata geçirildiğini söyledi.

Erdoğan: Su Kanunu hazırlanıyor!
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, TBMM'de (Türkiye Büyük Millet Meclisi) Su Kanunu'nun hazırlandığını duyurdu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, bugün yaptığı açıklamada, Türkiye'nin her gün 315 bin metreküp suyu arıttığını ve tekrar tarımsal sulama kapsamında kullanılabilecek biçimde hizmete sunduğunu belirterek, sanayide de gerekli önlemlerin hayata geçirildiğini söyledi. Erdoğan, sulamada randımanın yüzde 46 olduğunu ifade ederek, 2024 senesinde söz konusu oranın yüzde 55'e çıkarılmasının amaçlandığını dile getirdi.

İlerleyen süreçte söz konusu alanlara yönelik yatırımların devam edeceğini belirten Erdoğan, TBMM'de (Türkiye Büyük Millet Meclisi) Su Kanunu'nun hazırlandığını duyurdu.


"Tarım sektörü ihmale gelmez"


Erdoğan, dünya genelinde 2 milyon 800 binden fazla insanın yaşamını yitirmesine yol açan koronavirüs sebebiyle global ekonominin parametrelerinin de değiştiğini ifade etti. Sağlık sektörünün yanı sıra tarım sektörünün de ihmale gelmeyeceğinin anlaşıldığını belirten Erdoğan, tarıma yönelik yatırımların meyvelerinin 2020 senesinde toplandığını söyledi. Erdoğan, desteklerle birlikte tarım sektörünün güç kazanmayı sürdürdüğünü aktardı.

"Çiftçilere 24 milyar TL'lik destek sağlanacak"


Tarım sektörünün 2020 senesinde yüzde 4,8 oranında büyüdüğünü belirten Erdoğan, bu durumunda Türkiye ekonomisine önemli düzeyde fayda getirdiğini ifade etti. Erdoğan, tarımsal hasılanın da yüzde 320 oranında artış gösterdiğini kaydederek, Türkiye'nin Avrupa'daki lider konumunun sürdüğünü aktardı. Koronavirüse rağmen çalışmaya devam eden çiftçilere teşekkürlerini sunan Erdoğan, 2021 senesinde çiftçilere toplam 24 milyar TL'lik destek sağlanacağını duyurdu. Erdoğan, tarım sektörünün yerli ve milli üretim anlayışı ile gelişmeyi sürdüreceğini ifade etti.


"İçme ve kullanma sularına yönelik planlar tamamlandı"


2007 senesinde büyük bir kuraklık yaşandığını aktaran Erdoğan, Türkiye'nin 81 iline yönelik içme suyu eylem planlarının hazırlandığını söyledi. Erdoğan, 2040 yılı, 2050 yılı ve 2071 yılına kadar illerin içme suları ve kullanma sularına yönelik planlarının tamamlandığını ifade etti. Türkiye'de 262 tane içme suyu tesisi kurulduğunu belirten Erdoğan, 41 milyon kişiye senede 2,7 milyar metreküp içme suyu ve kullanma suyunun sağlandığını söyledi.

"26 yeraltı barajı kuruldu"


Erdoğan, nüfusun artması ve iklimin değişmesi nedeniyle 26 tane yeraltı barajının kurulduğunu kaydederek, söz konusu baraj sayısının 2023 senesine kadar 150'ye çıkarılacağını ifade etti.


"Yusufeli Barajı'nın gövde inşaatı sona ermek üzere"


Çevreyi hem zihinsel hem fiziksel olarak kirletenlerin inadına 8 bin 697 tane tesis inşa edildiğini aktaran Erdoğan, Deriner Barajı ile Veysel Eroğlu Barajı'nın kullanıma açıldığını söyledi. Erdoğan, Yusufeli Barajı'nın gövde inşaatının da sona ermek üzere olduğunu belirterek, GAP (Güneydoğu Anadolu Projesi) dâhilinde sulama ve baraj projelerinin hazırlanması amacıyla yoğun bir çalışma gerçekleştirildiğini ifade etti.

"Yatırımlar 255 milyar TL'yi geçti"


Erdoğan, su alanına yönelik yatırımların toplamının 255 milyar TL'yi geçtiğini ekledi.

Güncelleme Tarihi: 29 Mart 2021, 15:11
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER