Erdoğan: Yerli aşı bütün insanlığın hizmetine sunulacak!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, koronavirüse karşı geliştirilen yerli aşının bütün insanlığın hizmetine sunulacağını ifade etti.

erdoğan

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

D-8 Teşkilâtı’nın 10’uncu Zirve Toplantısı’na katılım gösteren Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye’nin koronavirüse karşı geliştirdiği yerli aşıda insan denemelerine geçildiğini söyledi. Erdoğan, gerekli aşamaların tamamlanmasının ardından yerli aşının bütün insanlığın hizmetine sunulacağını dile getirdi.

“Uluslararası iş birliği çok önemli”

Koronavirüs sebebiyle tüm dünyanın bir sınavdan geçtiğine dikkat çeken Erdoğan, 3 milyona yakın insanın yaşamını yitirmesine yol açan koronavirüsün birçok şeyi ortaya koyduğunu söyledi. Erdoğan, sadece maddi anlamda zenginliğin refah ve sosyal adalet için yeterli olmadığının anlaşıldığını belirterek, koronavirüsle mücadele Türkiye’nin daima uluslararası iş birliğinin önemini vurguladığını aktardı.

“Kardeş ülkeleri yalnız bırakmadık”

Türkiye’de vatandaşlara sağlık hizmetlerinin en iyi şekilde sunulduğunu kaydeden Erdoğan, kardeş ülkelerin de hiçbir şekilde bu süreçte yalnız bırakılmadığını söyledi. Erdoğan, 157 tane ülkeye ve 12 tane uluslararası kuruluşa tıbbi yardım yollandığını belirterek, Türkiye’nin önemli bir dayanışma örneği sergilediğini ifade etti. Koronavirüsün dünya genelinde borç krizi yaratmaması amacıyla harekete geçildiğini aktaran Erdoğan, yoksul ülkelerin borçlarının ertelenmesine yönelik teşebbüslerin Türkiye tarafından başlatıldığını kaydetti.

“Kâr hevesi olmamalı”

Erdoğan, Dünya Bankası ve IMF (Uluslararası Para Fonu) gibi platformlarda bu doğrultuda yürütülen faaliyetlere Türkiye’nin fayda sağladığını ifade etti. Koronavirüsle mücadelede büyük bir öneme sahip olan aşı konusunda menfaatlerin ve kâr hevesinin bir kenara bırakılması gerektiğini belirten Erdoğan, Türkiye’nin bunu sık sık dile getirdiğini aktardı.

“Bütün insanlığın hizmetine sunulacak”

Erdoğan, Türkiye’nin koronavirüse karşı geliştirdiği yerli aşıda insan denemelerine geçtiğini ifade ederek, gerekli süreçlerin tamamlanmasının ardından yerli aşının bütün insanlığın hizmetine sunulacağını kaydetti. Koronavirüs nedeniyle yaşamını yitirenlere Allah’tan rahmet dileyen Erdoğan, yakınlarına da başsağlığı dileklerini iletti. Erdoğan, koronavirüs hastalarına acil şifa dileklerini iletirken, tüm dünyanın koronavirüsten kurtulmasını temenni etti.

“Bangladeş’e devredildi”

D-8 Dönem Başkanlığı’nın Bangladeş’e devredildiğini aktaran Erdoğan, teşkilâtın güç kazanarak yoluna devam ettiğini söyledi. Erdoğan, daha huzurlu, daha güvenli ve daha adil bir dünya amacı doğrultusunda kritik çalışmalar yürüttüklerini belirterek, bu konuda yapılması gerekli olan birçok şeyin bulunduğunu söyledi. Erdoğan, söz konusu amaç için mücadele edileceğine dikkat çekti.

“İslami Megabank kurulabilir”

Müslüman ülkelerin altyapı finansman gereksinimlerini ve İslami finans kuruluşlarının likidite gereksinimlerini gidermek için İslami Megabank kurulabileceğini aktaran Erdoğan, bunun çevrimiçi bir platforma dayalı olabileceğini söyledi. Erdoğan, kur kaynaklı tehlikelerden uzak durmak için yerel paraya dayalı ticarete odaklanmanın şart olduğunu belirterek, 2017 senesinde gerçekleştirilen zirvede yerel paraya dayalı ticaret için çağrıda bulunduğunu hatırlattı.

“Karar alma sürecine hız kazandırılmalı”

Son 4 senedir yaşananların söz konusu çağrının ne kadar yerinde olduğunu kanıtladığını aktaran Erdoğan, D-8 Teşkilâtı’nın yenilenmesi gerektiğini söyledi. Erdoğan, D-8 Teşkilâtı’nın projelere ve sonuçlara odaklanmasının şart olduğunu belirterek, karar alma sürecine de mutlaka hız kazandıracak hamlelerde bulunulması gerektiğini ifade etti. Erdoğan, Suriyeli, Yemenli ve Arakanlı muhacirler ile Filistinli mültecilere mutlaka sahip çıkılması için çağrıda bulundu.