Erdoğan’dan İstanbul Sözleşmesi açıklaması: Bu iş bitti!

İstanbul Sözleşmesi'nin feshedilmesine ilişkin açıklamada bulunan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, atılan adımın yasal olduğunu ve bu işin bittiğini söyledi.

erdoğan_istanbul_sözleşmesi

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Türkiye’nin İstanbul Sözleşmesi’nden çekilmesinin yankıları hala sürüyor. Muhalefet partileri, İstanbul Sözleşmesi’nin feshedilmesi hususunda TBMM’ye (Türkiye Büyük Millet Meclisi) danışılması gerektiğini iddia ediyor.

“Yasal bir adım”

Söz konusu tepkilere yanıt veren Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, bu kararı TBMM’nin (Türkiye Büyük Millet Meclisi) veremeyeceğini söyledi. Erdoğan, muhalefetin bu konuda bilgi sahibi olmadığını belirterek, Cumhurbaşkanlığı tarafından alınan kararın tamamen yasal olduğunu dile getirdi.

“Karar verildi”

Bu konuda geri adım atılmayacağını kaydeden Erdoğan, muhalefetin bazı şeyleri karıştırdığını ifade etti. Erdoğan, uluslararası anlaşmaların altında veya üstünde olup olmadığını tartışmanın sadece ortalığı bulandırdığını aktardı.

“Nasıl girdiysek öyle çıkarız”

Türkiye’nin gerekli kararı verdiğine dikkat çeken Erdoğan, 3 ay sonra konuya ilişkin kararın duyurulacağını söyledi. Erdoğan, Türkiye’nin İstanbul Sözleşmesi’ne nasıl girdiyse aynı şekilde çıkabileceğini belirterek, söz konusu sözleşmeden çıkma kararının alındığını ve bu işin de bittiğini ifade etti.

İstanbul Sözleşmesi neden tepki çekiyordu?

İstanbul Sözleşmesi, kadına yönelik şiddet ile aile içi şiddetin engellenmesi için mücadeleyi öngörüyordu. Söz konusu sözleşme, 8 senedir uygulamadaydı. LGBT hakkında düzenlemelerin bulunduğu İstanbul Sözleşmesi birçok ülkede tepkilere neden oluyordu. İstanbul Sözleşmesi, Boğaziçi Üniversitesi’nde rektör atamasına karşı düzenlenen protesto gösterilerinde de dile getiriliyordu. Erdoğan tarafından verilen talimatın ardından AK Parti (Adalet ve Kalkınma Partisi) kurmayları harekete geçerek çalışmaya başlamışlardı. Yapılan çalışmaların ardından İstanbul Sözleşmesi’nden çekilmeye yönelik karar verildi.

Kim ne dedi?

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay

Türk kadınını hak ettiği düzeylere çıkarmak için verilen mücadelenin daha ileriye taşınabilmesinin hedeflendiğini belirten Oktay, bunun çözümünün Türk gelenek ve göreneklerinde bulunabileceğini dile getirdi.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu

Soylu, uluslararası sözleşmelerin mevcudiyetinin ya da yokluğunun bu konudaki sorumlulukları ve çalışmaları azaltmayacağını ya da artırmayacağını kaydetti.

Adalet Bakanı Abdulhamit Gül

Uluslararası sözleşmelerin yürürlüğe konulmasına yönelik usullerin hukukta apaçık ortada olduğunu belirten Gül, TBMM (Türkiye Büyük Millet Meclisi) tarafından uluslararası sözleşmelere katılmaya onay verildiğini, yürütme tarafından da söz konusu sözleşmelerin yürürlüğe konulduğunu ifade etti.

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk

Selçuk, Anayasa’nın ve iç mevzuatta bulunan düzenlemelerin kadın haklarını güvence altına aldığını belirterek, Türkiye’nin güçlü ve dinamik bir hukuk sistemine sahip olduğunu aktardı.

Ankara Sözleşmesi hazırlanacak

K Parti (Adalet ve Kalkınma Partisi) kurmayları tarafından Ankara Sözleşmesi’nin hazırlanacağı öğrenildi. Söz konusu anlaşmanın metninde ailevi değerlerin ön plana çıkarılacağı belirtildi. Manevi ve ahlaki değerlerin vurgulanacağı metinde tüm vatandaşların hak ve hukukunun güvence altına alınacağı kaydedildi. Bu kapsamda herkesten görüş alınacağı ifade edildi. Ankara Sözleşmesi’nin her türlü şiddetle mücadele edilmesine yönelik bir sözleşme olacağı ve bütün dünyaya örnek olacağı aktarıldı.