Fahrettin Altun’dan İYİ Partili Türkkan’a hukuk dersi!

Hüseyin Gör isimli şahıs, sosyal medyada Fahrettin Altun'a çok ağır sinkaflı hakaratte bulundu. "Basit yargılama usulü" ile 8 ay 25 gün hapis cezası aldı. Kanunu bilmeyen İYİ Partili Lütfü Türkkan ise yasal süreci "duruşmasız ceza" olarak kamuoyuna sundu. Lütfü Türkkan'a hukuk dersi Fahrettin Altun'dan geldi.

fahrettin_altun_ON

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

İYİ Parti Kocaeli Milletvekili Lütfü Türkkan, sosyal medya platformu Twitter’da yer alan hesabından Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Prof. Dr. Fahrettin Altun’a ağır hakaret ifadeleri kullanan bir kişinin 8 ay 25 gün hapis cezası ile cezalandırıldığını duyurdu.

Ancak Lütfü Türkkan Fahrettin Altun’un fotoğrafını da paylaşarak “duruşmasız ceza” ifadesini kullandı. Türkkan, Hüseyin Gör isimli vatandaşın herhangi bir “duruşma yapılmadan” yargılandığı davada 8 ay 25 gün hapse mahkûm edildiğini belirtti. Lütfü Türkkan, Hüseyin Gör isimli vatandaşın avukatı Mehtap Sert’in “Kendi mahkemelerini kurup, kendi yargılamalarını yapıyorlar” dediğini aktardı.

Lütfü Türkkan’ın yaptığı bu paylaşım bir anda sosyal medyada karalama kampanyasına evrildi. Lütfü Türkkan’ın peşine takılan bazı sosyal medya kullanıcıları, “Artık yargılama yapılmadan insanların hapislere atıldığını” zannettiği görüldü.

Fahrettin Altun ders verdi

Cumhurbaşkanı İletişim Başkanı Prof. Dr. Fahrettin Altun ise İYİ Parti Kocaeli Milletvekili Lütfü Türkkan’ın cahilane paylaşımına cevap vermek zorunda kaldı.

Lütfü Türkkan’ın bilgisizce yaptığı algı paylaşımını alıntılayan Fahrettin Altun, attığı tweet ile adeta Türkkan’a hukuk dersi verdi.

Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde (TBMM) düzenlenen “Basit yargılama usulü” maddesini anımsatan Fahrettin Altun, Lütfü Türkkan’ın mensubu olduğu TBMM’den çıkmış bir kanun maddesinden bihaber olduğunu ifade etti.

Prof. Dr. Fahrettin Altun, hukuk bilmeden yargı dağıtmanın örneğinin Lütfü Türkkan tarafından sergilendiğini belirterek, “Ne kadar acı! Mensubu olduğun yüce TBMM’nin çıkardığı kanundan bile habersizsiniz Lütfü Bey. Ceza Muhakemesi Kanunu’nun (CMK) 251. maddesine bakın lütfen! ‘Basit yargılama usulü’ ve ‘duruşma yapılmaksızın hüküm verilebilir’ diye başlayan bölüm.” dedi.