Financial Times: Türkiye, Çin’in Ankara Büyükelçisi’ni azarladı!

Financial Times, İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener ile Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş'ın Uygur Türklerine yönelik zulüm konusunda yaptıkları paylaşımlara Çin'in Ankara Büyükelçiliğine ait Twitter hesabından yanıt verilmesi ve bunun üzerine iki ülke arasında gerginlik yaşanmasına ilişkin değerlendirmede bulundu. Söz konusu gazetede yer alan haberde, Dışişleri Bakanlığına çağrılan Çin'in Ankara Büyükelçisi Liu Şaobin'in azarlandığı ifade edildi.

erdoğan_çin

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener ile Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, Barın Katliamı’nın 31’inci yıl dönümü nedeniyle sosyal medya hesapları üzerinden paylaşımlarda bulunmuşlardı.

Akşener, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, Doğu Türkistanlılar tarafından Çin esaretine hiçbir şekilde boyun eğilmediğini belirterek, “Soydaşlarımızı anıyoruz.” ifadesini kullanmıştı. Çin’in Doğu Türkistanlılara yönelik zulmüne asla sessiz kalınmayacağını kaydeden Akşener, “Barın Katliamı” etiketini de paylaşımına eklemişti.

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş ise Doğu Türkistan’da gerçekleşen Barın Katliamı’nın üzerinden 31 sene geçtiğini belirterek, buna rağmen söz konusu katliamın acısının hala hissedildiğine dikkat çekmişti. Yavaş, Barın Katliamı’nda şehit düşenleri rahmetle andığını dile getirmişti.

Çin’in Ankara Büyükelçiliği yanıt vermişti

Çin’in Ankara Büyükelçiliğine ait Twitter hesabından yapılan paylaşımda, Sincan Uygur Özerk Bölgesi’nin Çin toprağı olduğu kaydedilmişti. Bunu tüm dünyanın kabul ettiği ve hiçbir şekilde tartışmaya açık bir konu olmadığı belirtilen paylaşımda, hem Akşener hem de Yavaş’ın etiketlendiği fark edilmişti. Diğer paylaşımda ise Çin’in toprak bütünlüğü ile egemenliğine karşı meydan okunduğu iddia edilerek, bunun karşısında kararlı bir biçimde durulduğu ifade edilmişti. Bu durumun güçlü bir biçimde kınandığına dikkat çekilen paylaşımda, Çin tarafından karşılık verme hakkının saklı tutulduğu belirtilmişti.

Çin’in Ankara Büyükelçisi Liu Şaobin, yaşanan gelişmelerin ardından Türkiye Dışişleri Bakanlığına çağrılmıştı. Dışişleri Bakan Yardımcısı Yavuz Selim Kıran ile büyükelçi arasında bir görüşme yapıldığı öğrenilmişti.

“Teröristlere cesaret verdiler”

Financial Times’ta söz konusu gerginliğe ilişkin bir habere yer verildi. Haberde, Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Zhao Lijian tarafından yapılan açıklamaya yer verildi. İşte o açıklama:

“Türkiye’de bulunan kişilerden bazıları, sosyal medya hesaplarından teröristlere cesaret veren açıklamalarda bulundu. Çin’in Ankara Büyükelçiliği de söz konusu açıklamalara uygun bir şekilde karşılık verdi.”

“Uygur Türkleri endişeli”

Türkiye’de çok sayıda Uygur Türkünün bulunduğu belirtilen haberde, Türkiye’nin Çin ile ticari ve diplomatik bakımdan daha samimi ilişkiler kurmayı hedeflediği ancak Uygur Türklerinin endişeli olduğu ifade edildi. Haberde, Çin ile imzalanan ve TBMM (Türkiye Büyük Millet Meclisi) tarafından onay verilmesi beklenen “suçluların iadesine yönelik anlaşma” ile Türkiye’nin Sinovac şirketi ile yaptığı aşı anlaşmasının Uygur Türklerini daha da endişelendirdiği kaydedildi. Çin’in insan hakları ihlâllerine yönelik iddiaları kabul etmediği ve Sincan Uygur Özerk Bölgesi’nde terörle mücadele edildiğini ileri sürdüğü aktarılan haberde, BM’ye (Birleşmiş Milletler) göre 1 milyon Uygur Türkünün gözaltı merkezlerinde zorla tutulduğuna dikkat çekildi.

“Hiç bu kadar sert bir şekilde eleştirmemişti”

Marmara Üniversitesi’nden Prof. Dr. Çağdaş Üngör Sunar, Financial Times’a yaptığı açıklamada, 10 seneden uzun bir zamandır Türkiye’nin Çin’i hiç bu kadar sert bir şekilde eleştirmediğini söyledi. Prof. Dr. Sunar, Türklerin Uygur Türklerine karşı sempati beslediğine dikkat çekerek, halkın tutumu ile hükümet tarafından yürütülen politikalar arasındaki uçurumun büyüdüğünü ama ekonomik anlamda faydacılık ve diğer etkenler yüzünden Türkiye’nin hareket kabiliyetinin sınırlandığını dile getirdi.