Fransa: Sultan, Avrupa’ya meydan okuyor!

Fransa devlet kanalı, "Sultan" diye andığı Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Avrupa'ya meydan okuduğunu ifade etti.

erdogan_ON

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Türkiye, bilhassa son dönemde uluslararası ve bölgesel meselelerde öne çıkan, oyun bozucu ve oyun kurucu olan ülke konumunda yer alıyor.

Yeni Türkiye’nin durumu ve potansiyeli ise özellikle Avrupa tarafından kaygıyla izleniyor.

Son dönemde yaşanan gelişmelere odaklı Türkiye ve Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan hakkında belgesel hazırlayan Fransa’nın devlet televizyon kanalı France TV, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan idaresindeki AK Parti hükümetinin dış politikasına yönelik analizde bulundu ve yayınında Türkiye karşıtı bazı isimlere yer verdi.

“Erdoğan: Avrupa’ya meydan okuyan Sultan”

Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, Osmanlı’ya göndermede bulunularak “Sultan” şeklinde anılan bir buçuk saatlik özel dosya haberi Le Figaro gazetesi de gündeme taşıdı. Le Figaro gazetesi, Fransız devlet televizyonu tarafından hazırlanan “Erdoğan: Avrupa’ya meydan okuyan Sultan” isimli belgeselin, Recep Tayyip Erdoğan’ın “son zamanlarda gittikçe gerginleşen” AB (Avrupa Birliği)-Fransa ilişkilerini dikkatle izlediğini ve bunu değerlendirdiğini ortaya koyduğunu yazdı.

Elysee Sarayı’nda Fransız Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un da belgesel için 10 dakikalık mülakatta bulunduğu kaydedildi. Macron’un mülakatı ve haber dosyasının hazırlanmasının, Macron-Erdoğan telefon görüşmesinin ardından geliştiği belirtildi.

Türkiye ve Erdoğan karşıtı isimler!

Türkiye düşmanlığıyla bilinen bazı uzmanların görüşlerini aktardığı belgeselde, Türkiye’nin Avrupa Birliği üyeliğine karşı Fransız eski Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy ve Başbakan Manuel Valls gibi siyasilerin duruş sergilediği vurgulandı.

Türkiye karşıtı isimler belgeselde Türkiye’nin jeopolitiğine dair vizyonlarını sundu.

Diğer taraftan, Recep Tayyip Erdoğan’ın 25 Mart 2021 ve 26 Mart 2021 tarihlerinde yapılacak Avrupa Birliği Liderler Zirvesi öncesinde Avrupa Birliği (AB) Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen ile Avrupa Birliği (AB) Konseyi Başkanı Charles Michel’le üçlü video konferans yaptığı hatırlatıldı.