Güncel

Ginseng Faydaları ve Zararları Nelerdir?

Örneğin taze, beyaz ve kırmızı Ginseng gibi. Bunların çeşitli olmasının sebebi ise hasat edilme seneleridir. Taze Ginseng 4 yıl, beyaz Ginseng 6 ila 7 yıl arasında, kırmızı Ginseng ise 7 yıldan daha uzun bir sürede hasat edilirler. İlk başlarda Çin’ de keşf edilse de daha sonra çeşitli coğrafyalarda da yetişmiştir.

Günümüzde ise en popüler Ginseng Amerika ve Asya’da yetişendir. Son zamanlarda adından sıkça bahsettiren Ginseng’ in faydaları bütün tıp alanlarında da bilinir. Bu nedenle gıda takviyeleri ve ilaçların içeriğinde de Ginseng ismi çokça okursunuz. Bilinen pek çok faydası vardır.

Ginseng’ in Faydaları Nelerdir?

Daha çok vücudu zinde tutmak ve halsizliği ortadan kaldırmak için kullanılır. Özellikle yoğun iş temposunda olan kimselerin Ginseng kullanması önerilir. Bir günde birden fazla iş yapacağınız günlerde Ginseng iyi bir tercih olabilir. Araştırmalara göre de Ginseng kullanan kimselerin daha hızlı ve enerji sahibi olduğu görülmüştür. Ginsengin çeşitli kullanım şekilleri vardır. Bu çeşitlerden de yazımızın sonunda bahsedeceğiz. Bunun yanında diğer faydaları ise şu şekildedir.

Özellikle erkeklerdeki cinsel problemler için kullanılır. İlişki esnasında problem yaşayan erkeklerde önemli sonuç verdiği görülmüştür.

Baş ağrısını gidericidir.

Kötü kolesterolü önler ve tedavi eder.

Tansiyon hastalarında dengelenme görülmüştür.

Kalp ve damar rahatsızlıklarına iyi gelir.

İyi bir antioksidandır. Hücrelerin antioksidan özelliklerini artırıyor.

Kansere karşı koruma sağladığından kanser hücrelerinde azalmaya beden oluyor.

Araştırmalara göre bağışıklığın kuvvetlenmesinde de önemli rol oynar.

Yorgunluğu alır. Vücuda enerji sağlar.

Beyni korur, hafızayı güçlendirir. Psikolojiye iyi geldiği görülmüştür.

Diyabet hastalarını rahatlatır, kan şekerini düşürür.

Hücrelerdeki kan şekeri seviyesini normale indirir.

Yeterli sonuç alınabilmesi için en az 8 hafta kullanılması önerilir.

Ginseng’ in Zararları Nelerdir?

Araştırmalar da gösteriyor ki Ginsengin tek başına hiç bir yan etkisi yoktur. Yani gönül rahatlığıyla ek takviye olarak ginseng kullanabilirsiniz. Ancak bazı ilaçlarla birlikte kullanırken etkileşim yapacağından dolayı ilaçla kullanılmaması gerekiyor.

Özellikle diyabet ilaçlarıyla birlikte kullanıldığında zarar sağlayabileceği düşünülmektedir. Çünkü Ginseng kan şekerini düşürür ve ilaçta düşüreceğinden zarar verebilir.

Gerekli tam tetkike sahip olmadığı için hamile ve emzirenlere de önerilmez.

Gerginliğe sebep olacağından dolayı çok fazla tüketmemelisiniz.

Ginseng Nasıl Kullanılır?

Ginseng küçük miktarlarda içeceklerin ve bitki çaylarının içerisine koyarak tüketilebilir. Besin takviyesi olarakta eczanelerde satılmaktadır. Bunların dışında çiğ olarak ve ya buharda haşlayarak yumuşatıp çayını demleyip içebilirsiniz. Taze doğranmış Ginsengi sıcak suya koyup demleyerek çay yapabilirsiniz. Hazır satılan Ginseng çaylarında alıp demlemeniz mümkün. Ginsengi kullanırken ölçülü ve miktarında tüketmelisiniz. Aksi durumlarda zarara sebep olacağını unutmamalısınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir