Grayscale’in Şirketi DCG Bitcoin Satın Alacak

brc

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Bir ABD kripto varlığı (kripto para birimi) yatırım şirketi olan Grayscale’in ana şirketi DCG, Grayscale tarafından sağlanan Bitcoin (BTC) yatırım güvenlerine yatırım yapmayı planladığını duyurdu. Maksimum 250.000.000 dolar yatırım yapılacak.

Duyuruya göre DCG, Grayscale’in Bitcoin Yatırım Ortaklığı’nın (GBTC) yeni ihracına katılmak yerine GBTC’yi doğrudan OTC pazarında satın alma şeklini alacak. Sonuna kadar yatırım yapılması planlanıyor ve GBTC alımı için yapılacak yatırımın zamanlaması ve miktarı bu aşamada kararsız görünüyor. Ayrıca finansal varlıklarda nakit ve GBTC gibi durum göz önünde bulundurularak satın alımın yapılması gerektiği gösterildi.

DCG (Dijital Para Birimi Grubu), blok zinciri ve sanal para birimleri konusunda uzmanlaşmış, sektör lideri bir VC şirketidir. Toplam varlıklar yaklaşık 34milyar dolar tutarındadır. İştirakleri arasında, çeşitli kripto para birimi ile ilgili projeleri portföyüne dahil eden bir kripto para birimi medya şirketi olan Grayscale ve CoinDesk bulunmaktadır.

DCG’nin yatırım planına ek olarak, Grayscale’in GBTC’nin özel yerleşimini geçici olarak askıya aldığı bulundu (yeni kabul). DCG’nin bir yan kuruluşu olan Coindesk bildirdi.

GBTC’nin özel yerleştirmesi, nitelikli yatırımcılardan fon toplamak ve GBTC hisselerini çıkarmak için Bitcoin satın almak için bir mekanizma olduğundan, özel yerleştirmenin geçici olarak askıya alınması, Bitcoin girişinin geçici olarak askıya alınması anlamına gelir. Şimdiye kadar, sık sık askıya alma geçmişi var.

Askıya alınma nedeni açıklanmadı, ancak GBTC fiyatı Şubat ayı sonundan itibaren “olumsuz bir sapmaya” dönüştüğü için mevcut GBTC arz ve talebinin arka planda olduğu düşünülüyor. Aslında, son 30 günde GBTC’ye toplam 6.258 BTC eklendi, ancak geçen Kasım ve Aralık aylarına kıyasla önemli ölçüde küçüldü.

Buna ek olarak, yerel basında İsrail’in büyük emeklilik fonu Altshuler Shaham’ın geçen yıl GBTC’ye 90 milyon dolar yatırım yaptığı bildirildi.

Grayscale tarafından çıkarılan Bitcoin yatırım fonunun ikincil piyasada kaldırıldığı kilit açma döneminin Bitcoin (BTC) fiyatı üzerinde büyük etkisi olduğu tespit edildi. Kripto para birimi analizi konusunda uzmanlaşan Ben Lilly, kendi düşüncelerindeki detayları ortaya çıkardı.

“Crypto Economist” lakaplı Lilly, blockchain pazar analizi konusunda uzmanlaşmış bir AI (yapay zeka) platformu olan Jarvis Labs’ın ortağıdır. Yapay zeka Jarvis, blok zinciri verilerini izleyerek otomatik olarak ayni, vadeli işlemler ve seçeneklerin ticaretini yapar.

Jarvis ve Lilly tarafından yapılan analiz, Grayscale’in Bitcoin satın alımlarının kripto para piyasası, özellikle de Bitcoin fiyatları üzerinde önemli bir etkisi olduğunu buldu.

Grayscale, ABD’li kurumsal yatırımcılar ve nitelikli yatırımcılar gibi sözde “profesyonel” yatırımcılara maruz kalma (yatırım fırsatları) sağlayan yatırım ortaklığı ürünleri sunan en büyük yatırım ortaklığı ürünüdür. Bir yatırım şirketidir.

Grayscale’in temsili yatırım ürünü, spot fiyattan daha yüksek olma eğiliminde olan ve genellikle “GBTC” olarak bilinen Bitcoin yatırım fonudur. Grayscale, nitelikli yatırımcılar adına Bitcoin’i tutar ve bunun yerine yatırımcılar yatırım fonlarına göre GBTC alır.

Lilly, GBTC’nin nasıl yayınlandığını şu şekilde açıkladı.

Nitelikli yatırımcılar ve “varlıklı insanlar” özel yerleştirmelere katılabilir

Nitelikli Yatırımcılar Bitcoin veya ABD Dolarını Gri Tonlamaya Elde Eder

Grayscale, karşılığında yatırım tutarına eşit bir GBTC payı dağıttı. Hisse başına yaklaşık 0.001 BTC’ye eşdeğerdir (aslında 0.00095085 BTC). Nitelikli bir yatırımcı 1 BTC verirse alınan pay 1000 olacaktır. (Ücretler hariç)

Özel plasmana katılan yatırımcılar, altı aylık bir “kilitlenme döneminden” sonra GBTC hisselerini ikincil piyasada (genel yatırımcılar dahil) satabilecekler.

Kilitlenme süresi bir yıldı, ancak Lilly’nin araştırmasına göre, geçen yıl 21 Ocak’tan beri değişti.

Ayrıca, GBTC alınıp satılsa bile, yatırım ortaklıklarının satışı gerçek ürünle değiştirilmez, bu nedenle gri tonlama, bitcoinleri değerin tek taraflı olarak akacağı şekilde biriktirmek için bir sistem olarak tanımlanır.

Ayrıca Lilly, fiyat farklılığından yararlanacak olanın ikincil piyasada GBTC alan yatırımcılar değil, özel plasman aşamasına giren nitelikli yatırımcılar olacağını söyledi. Analize göre kurumsal yatırımcılar, spot fiyattan bağımsız olarak fiyat farklılıklarına bağlı olarak getiri oranına ulaşmak amacıyla piyasaya girmiş ve bunun sonucunda sürekli fon toplanmıştır.