Gül'den Montrö bildirisine tepki: Karanlık zihniyet ile mücadele edilecek!

Türkiye'nin gündeminde son günlerde Montrö Boğazlar Sözleşmesi var. TBMM (Türkiye Büyük Millet Meclisi) Başkanı Mustafa Şentop, Montrö Boğazlar Sözleşmesi'nin Cumhurbaşkanı kararı ile feshedilebileceğini söylemişti.

Gül'den Montrö bildirisine tepki: Karanlık zihniyet ile mücadele edilecek!
Türkiye'nin gündeminde son günlerde Montrö Boğazlar Sözleşmesi var. TBMM (Türkiye Büyük Millet Meclisi) Başkanı Mustafa Şentop, Montrö Boğazlar Sözleşmesi'nin Cumhurbaşkanı kararı ile feshedilebileceğini söylemişti. Şentop, daha sonra yaptığı açıklamada ise yanlış anlaşıldığını belirterek, Montrö Boğazlar Sözleşmesi'nin feshedilmesinin imkânsız olduğunu dile getirmişti. Bunun üzerine 104 emekli amiral tarafından Montrö Boğazlar Sözleşmesi'ne dair bir bildiri hazırlanmıştı. Söz konusu bildiride, Montrö Boğazlar Sözleşmesi ile hem Türk Boğazlarından geçişin düzenlendiği hem de Marmara Denizi, Çanakkale, Boğazlar ve İstanbul'da Türkiye'ye egemenlik haklarının yeniden kazandırıldığı ifade edilmişti. Montrö Boğazlar Sözleşmesi'nin diplomatik bir zafer olduğuna dikkat çekilen bildiride, söz konusu sözleşmeyi tartışma meselesi yapacak tüm hareketlerden ve ifadelerden uzak durulması gerektiği belirtilmişti.Muhalefet partileri, iktidarın bu bildiri ile yapay bir gündem yaratma ve gerçekleri unutturma çabasında olduğunu iddia etmişti. AK Parti (Adalet ve Kalkınma Partisi) ise emekli amirallerin hem sıfatlarını hem de üniformalarını bu şekilde istismar ettiklerine dikkat çekmişti. Söz konusu bildiri için "yok hükmünde" ifadesini kullanan AK Parti (Adalet ve Kalkınma Partisi) yetkilileri, vesayet arzusuyla yurtseverliğin bir arada olamayacağını dile getirmişti. Konuya dair peş peşe açıklamalar gelirken, bir açıklama da Adalet Bakanı Abdulhamit Gül tarafından yapıldı.


"Demokrasiyi geriye götüremezler"


Gül, yargı üyelerinin demokrasi için hukuk nöbetini yerine getirdiklerine dikkat çekerek, millî iradeyi geri götürmeyi hedefleyenlere seslendi. Demokrasinin hiçbir şekilde geriye gitmeyeceğini aktaran Gül, hiç kimsenin Türkiye'de demokrasiyi geriye götüremeyeceğini kaydetti.

"Karşılarında güçlü bir demokrasi var"


Gül, vesayet hevesine sahip olanların ve Türk milletini temsil eden kişilere parmak sallayanların karşısında güçlü bir demokrasinin olduğuna dikkat çekti.


"Başarı olamayacaklar"


Türkiye'yi geriye götürmeye çalışan vesayetçi anlayışın başarılı olamayacağını kaydeden Gül, Türkiye'de demokrasi ve hukukun mutlaka ileriye götürüleceğini belirtti. Gül, karanlık zihniyet ile mücadeleye devam edileceğini aktardı.

"Gereken yanıt verilecek"


Millî iradeye zarar vermeye çalışan zihniyete gereken yanıtın hukukla verileceğini belirten Gül, anayasayı, hukuku ve demokrasiyi muhafaza etmek için ciddi bir hassasiyet gösterilmesi gerektiğini ekledi.

Güncelleme Tarihi: 05 Nisan 2021, 12:34
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER