Güvenlik soruşturmasından “dünür” çıkarıldı!

Kamuda istihdam edilecek personel ile ilgili güvenlik soruşturması yapılırken "Sıhri hısımlar"ın (evlendikten sonra edinilen yakınlık) hariç tutulması planlanıyor. İçişleri Bakanlığı ise öğretmenlerin de güvenlik soruşturmasından geçmesini istiyor.

ON

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Kamuya alımlarda personel adayının arşiv taramasından ve güvenlik soruşturmasından geçirilmesine dair düzenleme, CHP’nin başvurusu üzerine AYM (Anayasa Mahkemesi) tarafından 2020 yılında iptal edilmişti. Düzenleme, tekrar Türkiye Büyük Millet Meclisi gündemine gelecek.

Düzenlemenin iptal edilmesi nedeniyle Anayasa Mahkemesi’ne tepki gösteren İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, kamuya personel olarak alınacak kişilerin güvenlik soruşturmasının iptal edilmesinin, devletin kapılarının FETÖ ve PKK’ya yeniden açılması anlamına geldiğini söylemişti.

Güvenlik soruşturması ile ilgili düzenleme sadece CHP kanadının tepki göstermesine neden olmamış, AK Parti içinde de tartışmalar yaşanmıştı. AK Parti’de defalarca düzenleme ile ilgili toplantılar düzenlenmiş ve sonuç olarak AYM’nin iptal ettiği düzenleme üzerinde yeniden çalışılarak TBMM gündemine getirilmesine karar verilmişti.

Fakat AK Parti yönetimi ile İçişleri Bakanlığı, kapsam hususunda orta yolu bulamamış, bu nedenle düzenlemenin kanunlaştırılması defalarca ertelenmişti.

İçişleri işi sıkı tutmak istiyor

Türkiye gazetesinde yer alan bilgiye göre, AK Parti yönetiminin 2020’de TBMM İçişleri Komisyonu tarafından kabul edilen yasa teklifini gelecek hafta TBMM Genel Kuruluna getirecek. Kanun teklifinde, kamuda istihdam edilecek “stratejik düzeydeki” personel hakkında yapılacak güvenlik soruşturmasının kapsamına, personelin birinci derece yakınları dışında “sıhri hısımların” da eklenmesine gelen tepkileri değerlendiren AK Parti yönetimi, “sıhri hısımları” kapsamdan çıkarmaya hazırlanıyor.

AK Parti kaynaklarından edinilen bilgilere göre, kamuya alınacak personel adayının güvenlik soruşturması yapılırken sıhri hısımları, yani eşin anne-babası hariç tutulacak.

İçişleri Bakanlığında ise “işi sıkı tutma” eğilimi var. Bakanlık bilhassa sızma konusunda son derece başarılı olan FETÖ’cülere engel olunmasının önemi sebebiyle güvenlik soruşturması yapılacakların, özellikle de stratejik düzeydekilerin soruşturmasının kapsamının derinleştirilmesinde ve genişletilmesinde ısrarcı davranıyor. Öyle ki İçişleri Bakanlığı, öğretmen alımlarında dahi güvenlik soruşturması yapılması gerektiğini savunuyor.

Düzenlemeye ilişkin son adım nasıl olacak, önümüzdeki haftaki TBMM Genel Kurulundaki görüşmelerde ortaya çıkacak.