Hafta Sonu Hangi İllerde Sokağa Çıkma Yasağı Olacak? 13-14 Mart Sokağa Çıkma Saatleri

5fdc6ec1c8c3732050bebf71

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Hafta sonu uygulanan sokağa çıkma yasakları il il değişiklik gösteriyor. Bazı illerde sokağa çıkma yasağı uygulaması tamamen kalktı ve onun yerine hafta içi uygulanan sokağa çıkma kısıtlaması uygulanıyor. Bazı illerde ise sokağa çıkma yasağı tamamen kalkmadı, seyreltildi. Sokağa çıkma yasaklarındaki değişiklik sonrasında vatandaşın kafası oldukça karıştı. Hafta sonu hangi illerde sokağa çıkma yasağı olacak, olacak mı merak ediliyor. Öte yandan 13- 14 Mart sokağa çıkma yasağı saatleri de araştırılıyor. Peki, hafta sonu sokağa çıkma yasağı var mı? Cumartesi ve pazar saat kaçtan kaça kadar sokağa çıkılabiliyor?

İllerin koronavirüs risk haritasına göre sokağa çıkıp çıkamayacakları, sokağa çıkma saatleri değişiklik gösterebiliyor. Şehirlerin sokağa çıkma yasağı saatlerinde yaşanan farklılıklar ise vatandaşların kafasını bir hayli karıştırmış durumda. Vatandaşlar, hafta sonu sokağa çıkabilir miyiz, saat kaçta çıkabiliriz, hafta sonu sokağa çıkma yasağı kaçta başlıyor diye araştırıyor. Bununla birlikte hafta sonu yasağı hangi illerde olacak merak ediliyor. İşte, 13-14 Mart sokağa çıkma saatleri hakkında merak edilen her şey…

Hafta Sonu Sokağa Çıkma Yasağı Var Mı?

Hafta sonu sokağa çıkma yasakları ve kısıtlamaları ile ilgili pek çok soru sorulmaya devam ediliyor. 1 Mart itibariyle alınan kontrollü normalleşme süreci kararı sonrasında iller, risk gruplarına ayrıldı. Vaka sayıları, nüfus sayıları kıyaslandığında illerin hangi risk gruplarına girdiği belli oldu. Risk grupları belli odluktan sonra ise hangi risk grubuna hangi yasaklar uygulanacak, hangi risk grubunun hangi yasakları kalkacak belli oldu. İllerde kaldırılan en dikkat çeken yasaklardan biri ise hafta sonu yasakları oldu. Hafta sonu yasakları her ne kadar kaldırılsa da her ilde yasaklar farklı şekillerde kaldırıldı. Bazı illerde yasaklar tamamen kaldırılırken kimi illerde ise yasaklar azaltıldı. Her ilde yasak uygulaması farklı şekilde uygulandığı için vatandaşlar merak etmeye başladı. Hafta sonu sokağa çıkma yasağı var mı, hangi ilde sokağa çıkma yasağı var merak ediliyor. Cumartesi ve pazar sokağa çıkma yasağı olacak mı?

Hafta sonu sokağa çıkma yasağı illere göre farklılık göstermeye devam ediyor. Kontrollü normalleşme süreci kapsamında hafta sonu sokak kısıtlaması düşük ve orta riskli illerde tamamen kaldırıldı. Düşük ve orta riskli iller hafta sonu sokağa çıkabiliyor. Düşük ve orta riskli illerde hafta sonu yasakları uygulanmıyor ancak hafta içi uygulanan sokağa çıkma kısıtlaması uygulanıyor.

Kontrollü normalleşme süreci kapsamında hafta sonu sokak kısıtlaması yüksek ve çok yüksek riskli illerde Pazar günleri uygulanmaya devam edecek. Yüksek ve çok yüksek riskli illerde hafta sonu sokağa çıkma yasağı tamamen kaldırılmadı. Yüksek ve çok yüksek riskli illerde cumartesi, hafta içi olduğu gibi sokağa çıkma kısıtlaması uygulanırken pazar günü sokağa çıkma yasağı uygulanacak.

13-14 Mart Sokağa Çıkma Yasağı Saatleri

12 Mart Cuma akşamı başlayan sokağa çıkma yasakları, tüm illerde 13 Mart Cumartesi sabah 05:00’te son bulacak. Sabah 5’te biten sokağa çıkma yasağı akşam 21:00’e kadar kaldırılacak. 13 Mart Cumartesi akşamı 21:00’de başlayan sokağa çıkma yasağı düşük ve orta riskli illerde, 14 Mart Pazar sabah 05:00’te bitiyor. Ancak 13 Mart Cumartesi 21:00’de başlayan sokağa çıkma yasağı yüksek ve çok yüksek riskli illerde 15 Mart Pazartesi sabah 05:00’te son bulacak. Bu durum sonucunda ise mavi ve sarı renkli iller cumartesi ve pazar yani 13-14 Mart’ta sokağa çıkabiliyorken, turuncu ve kırmızı renkli iller ise 13 Mart Cumartesi sokağa çıkabilecek. Ancak turuncu ve kırmızı renkli iller, 14 Mart Pazar günü sokağa çıkamayacaklar.

Sokağa çıkma yasağı olmayan iller 13-14 Mart günü sabah 05:00 ile akşam 21:00 arası sokağa çıkabilecekler. Sokağa çıkma yasağı olan iller ise Cumartesi akşam 21:00’den Pazartesi sabah 05:00’e kadar devam edecek.

Hangi İller Hangi Risk Grubunda?

Düşük Riskli (Mavi Renkli) İller; Uşak, Ağrı, Batman, Muş, Siirt, Bingöl, Bitlis, Diyarbakır, Hakkari, Iğdır, Mardin, Şanlıurfa, Şırnak, Van bulunuyor.

Orta Riskli (Sarı Renkli) İller; Denizli, Elazığ, Erzincan, Erzurum, Eskişehir, Gaziantep, Hatay, Isparta, Kahramanmaraş, Karabük, Adana, Afyonkarahisar, Ankara, Aydın, Bartın, Bayburt, Bursa, Çankırı, Çorum, Kars, Kastamonu, Kırşehir, Malatya, Manisa, Nevşehir, Yozgat, Sivas, Tunceli yer alıyor.

Yüksek Riskli (Turuncu Renkli) İller; İstanbul, İzmir, Antalya, Ardahan, Artvin, Bilecik, Bolu, Çanakkale, Düzce, Yalova, Zonguldak, Karaman, Kayseri, Kırıkkale, Kırklareli, Kilis, Kocaeli, Kütahya, Mersin, Muğla, Niğde, Tekirdağ var.

Çok Yüksek Riskli (Kırmızı Renkli) İller; Trabzon, Giresun, Gümüşhane, Ordu, Rize, Samsun, Sinop, Konya, Osmaniye, Sakarya,Tokat, Adıyaman, Aksaray, Amasya, Balıkesir, Burdur, Edirne bulunuyor. Çok yüksek riskli illerin çoğunluğunun Karadeniz Bölgesi olduğunu görebiliriz.