Hafta Sonu Nereler Açık? Hafta Sonu Hangi Saatler Serbest?

timthumb

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Mart ayının gelmesiyle birlikte yasaklar ve kısıtlamalarda da düzenlenmeye gidildi. Bu hafta başında yapılan Kabine Toplantısı sonrasında yasaklar ve kısıtlamalar ile ilgili birtakım değişiklikler yapıldı ve kararlar alındı. Koronavirüs ile mücadele kapsamında alınan önlemler, yasaklar ve kısıtlamalar yeni düzenlemeler ile birlikte gevşetilmeye başlandı. Vatandaşlar uzun bir süredir hayatımızda olan sokağa çıkma yasağının ve diğer yasakların ne zaman kaldırılacağını merak ediyordu. Aralık ayının ilk haftasından beri uygulanan sokağa çıkma yasağı, mekanların ve işletmelerin kapatılması; hafta başına kadar devam ediyordu. Hafta başı itibariyle Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan liderliğinde yapılan Kabine Toplantısı sonrasında vatandaşların merakla beklediği açıklamalar yapıldı. İllerin koronavirüs risk haritasına göre tehlike durumları belirlendi. Koronavirüs risk haritası sonrasında ise sokağa çıkma yasağı bazı illerde kaldırılırken bazı illerde kaldırılmadı. Vatandaşlar hafta sonu nereler açık, nereler kapalı merak ediyor. Hafta sonu nereler açık? Hafta sonu hangi saatler serbest? Hangi saatlerde sokağa çıkılıyor?

Geçtiğimiz seneden beri hayatımızda olan koronavirüs nedeniyle tüm hayatımız oldukça etkilendi. Yaşam stilimiz, hayat tarzımız, sosyal aktivitelerimiz ve düzenimiz değişti. Pandemi hayatımızı böylesine etkilemişken de ikinci dalganın gelmesiyle yeniden yasaklar getirildi. Gelen yasaklar ile birlikte Aralık ayından beri uygulanan sokağa çıkma yasağı, 1 Mart normalleşme takviminin yayınlanmasıyla bazı illerde kaldırılırken bazı illerde esnetildi. Koronavirüs risk haritasında 4 farklı gruba ayrılan iller düşük riskli, orta riskli, yüksek riskli ve çok yüksek riskli olmak üzere 4 gruba ayrıldı. 4 ayrı gruba ayrılan illerde yasaklarda esnetilme ve kaldırılma uygulandı. Düşük risk ve orta risk olan illerde yasaklar tamamen kaldırıldı. Mavi ve sarı renkli illerde yasaklar tamamen kaldırılsa da yüksek riskli ve çok riskli olan iki kategoride yasaklar gevşetildi. Turuncu ve kırmızı renkli illerde hafta sonu yasağı kısmen uygulanıyor. Turuncu ve kırmızı renkli olan illerde Cumartesi günü sokağa çıkma yasağı yok ancak Pazar günü sokağa çıkma yasağı devam ediyor.

Hafta Sonu Hangi Saatler Serbest?

Hafta sonu sokağa çıkma yasağı olmayan mavi ve sarı grupta olan illerde sokağa çıkma kısıtlaması uygulanıyor. Sokağa çıkma yasağı kısıtlamasının olmadığı illerde hafta sonu, sokağa çıkma kısıtlaması devam ediyor. Hafta içi de uygulanan sokağa çıkma kısıtlaması, cumartesi ve pazar günü de devam ediyor. Öte yandan diğer turuncu ve kırmızı grupta ise cumartesi sokağa çıkmak serbest iken pazar günü sokağa çıkmak yasak. Hafta sonu yasağı devam eden turuncu ve kırmızı illerde, cumartesi günü hafta içi uygulanan sokağa çıkma kısıtlaması devam ediyor. Hafta sonu hangi saatler serbest, hangi saatlerde dışarıya çıkılıyor diye araştırılmaya başlandı. Hafta sonu sabah 05:00 ile akşam 21:00 arası sokağa çıkmak serbest. Unutmamak gerek ki turuncu ve kırmızı grup pazar günü sabah 10:00 ve akşam 17:00 arasında ihtiyaçlarını karşılamak için sokağa çıkabiliyor. Mavi ve sarı grup ise hafta sonu; cumartesi ve pazar sabah 05:00 akşam 21:00 arasında sokağa çıkabiliyor.

Hafta Sonu Nereler Açık?

Yeni kontrollü normalleşmeyle birlikte hafta sonu yasakları bazı illerde kaldırılırken bazı illerde gevşetildi. Hafta sonu yasaklarının değişmesiyle birlikte yeni normalleşme kuralları, akılları karıştırdı. Hafta sonu nereler açık, hangi dükkanlar açık diye araştıran vatandaşlar sorularına yanıt arıyor. Hafta sonu nereler açık? Mekanlar açık mı?

Hafta sonunda çok yüksek riskli iller hariç diğer tüm illerde mekanlar açık olacak. Ancak kırmızı renkli grupta olan illerde cumartesi günü mekanlar açıkken, pazar günü mekanlar kapalı ve sokağa çıkma yasağı uygulanacak. Hafta sonu açık olan mekanlar; hafta içinde olduğu gibi sabah 07:00 ile akşam 19:00 arasında hizmet verecek. Hafta sonu işletmeler sabah 07:00 ile 19:00 arası hizmet verirken yüzde 50 kapasite uygulanacak. Ayrıca AVM’lerde hafta içi olduğu gibi 20.00’ye kadar açık olacaktır.

Pazar Günü Sokağa Çıkma Yasağı Nasıl Olacak?

Pazar günü yüksek ve çok yüksek riskli illerde sokağa çıkma yasağı devam edecek. Daha önceden olduğu gibi pazar günü, sokağa çıkma yasağı uygulanacak olan illerde belli saatlerde bazı işletmeler açık olacak. Pazar günü; bakkallar, marketler, manavlar, kasaplar, fırınlar gibi işletmeler sabah 10:00 ile akşam 17:00 arasında vatandaşa hizmet vermeye devam edecek. Araç kullanmadan yaşadıkları mahalledeki market, manav, bakkal ve fırın ihtiyaçlarını karşılamaları serbest olacaktır.

Yorumlar kapalı.