Hangi 2 İlçe Büyük İstanbul Depreminde Yok Olacak? Korkutan Uyarı!

Beklenen büyük İstanbul depremi yine kendini unuttursa da kapıda bekliyor. Yerli ve yabancı tüm uzmanların hepsi İstanbul'da minimum 7 büyüklüğünde bir deprem bekledikleri fikrinde hem fikir.

Hangi 2 İlçe Büyük İstanbul Depreminde Yok Olacak? Korkutan Uyarı!
Beklenen büyük İstanbul depremi yine kendini unuttursa da kapıda bekliyor. Yerli ve yabancı tüm uzmanların hepsi İstanbul'da minimum 7 büyüklüğünde bir deprem bekledikleri fikrinde hem fikir.

Jeolog Prof. Dr. Naci Görür, beklenen büyük İstanbul depremine dair yeni açıklamalar yaprak yine uyarılarla devlete seslendi.

Naci Görür yaptığı açıklamada depremde en çok Avrupa Yakas'nın etkileneceğine yer verdi. Naci Görür yaptığı açıklamada İstanbul'da minimum 7, maksimum 7.5 büyüklüğünde bir depremin olacağını beklediklerini ifade etti.  Peki depremde en çok hangi ilçeler etkilenecek? Hangi semtler risk altında? Hangi semtler depremde güvenli?

Naci Görür, "Büyükçekmece-Küçükçekmece arası heyelanların olduğu yerler. Buralar şu anda bile kayıyor, hareket ediyor. Depremde haliyle bu kayma hareketi heyelanlara dönüşecektir. İstanbul depreme yaklaşıyor. Beklediğimiz deprem de küçük bir deprem değil" dedi.

Jeolog, Prof. Dr. Naci Görür, beklenen Büyük İstanbul depremine karşı hazırlık yapmamız gerektiğin söyleyerek uyardı.

Prof. Dr. Görür, en acil müdahale edilmesi gereken yerlerin özellikle Avrupa yakasında bulunan kıyı ilçeler olduğunu "Büyükçekmece-Küçükçekmece arası heyelanların olduğu yerler. Depremde bu kayma hareketi heyelanlara dönüşecektir. Depremle birlikte burada ciddi yıkımlar meydana gelecektir. Deprem heyelanları tetikleyecektir. Şu anda bile hareket var zeminde. İstanbul'da bu bölge üzerinde mutlaka çalışmak gerekir" diyerek ifade etti.

Prof. Dr. Görür  "Beklediğimiz depremde ilk kırılacağını düşündüğümüz yer Silivri açıklarıyla Yeşilköy açıkları arasında Kumburgaz Kolu. Dolayısıyla bu depremde en fazla Avrupa Yakası etkilenecek.

Avrupa yakasında kimi yerlerde deprem etkisi beş katına kadar çıkabilir. Burada genelde zemin çürüktür. İçinde su olan, çimentolaşmamış, kaya niteliği göstermeyen, gevşek ve yumuşak zeminlerdir."

Naci Görür açıklamalarında deprem sonrası yaşanacak diğer sorunlara da değindi ve şöyle konuştu;

"Depremin diğer bir sorunu da çevre sorunu. Milyonlarca ton moloz ortaya çıkacak. Binlerce kamyonla senelerce taşısanız bu molozu bitiremezsiniz. Şimdiden bu molozların nasıl bertaraf edileceği, nasıl ekonomiye kazandırılacağının düşünülmesi lazım. Moloz toplama ve işleme tesislerinin kurulması lazım. Yoksa daha önce yaptığımız hataya düşüp molozları götürüp derelere, denizlere, çukurlara gömüp üzerini örtmememiz lazım. Bu da kimyasal atıklara neden olur.

Molozlar evseli kimyasal atıklardır. Bunlar hava ve suyla temas ederek fizikokimyasal değişimlere uğrayarak zehirli toksik maddelere dönüşür. Bunlar akarsularla, yeraltı sularıyla tarlalarımıza gider veya denize gider. Besin zinciri vasıtasıyla insana geri döner. Bunları tükettiğimiz zaman da o ülkede uzun dönemde hastalıklar insanları öldürmeye devam eder."

Güncelleme Tarihi: 08 Mart 2021, 10:17
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER