HDP, Avrupa’dan yardım dilenmeye başladı!

HDP (Halkların Demokratik Partisi) Eş Genel Başkanı Mithat Sancar, partisine yönelik kapatma davası nedeniyle Avrupa'dan yardım dilenmeye başladı. Sancar, Avrupa Konseyi'nin konuya ilişkin kritik yükümlülüklere sahip olduğunu dile getirdi.

mithat_sancar1

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

PKK terör örgütü ile iş birliği yapan HDP’ye (Halkların Demokratik Partisi) yönelik kapatma davası açıldı. Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından açılan dava üzerine HDP (Halkların Demokratik Partisi), Avrupa’dan yardım dilenmeyi tercih etti.

HDP (Halkların Demokratik Partisi) Eş Genel Başkanı Mithat Sancar, şu isimlerle çevrimiçi bir toplantı düzenledi:

– AB (Avrupa Birliği) Dış İlişkiler Komisyonu Eş Sözcüleri Hişyar Özsoy ve Feleknas Uca,

– Strasburg Temsilcisi Faik Yağızay,

– Avrupa Konseyi Genel Sekreteri Marija Pejcinovic Buric.

Şikâyetlerini bildirdi

Sancar, söz konusu toplantıda, Türkiye’de karşılaşılan sıkıntılara ilişkin HDP’nin (Halkların Demokratik Partisi) görüşlerini ve tavsiyelerini dile getirdi. HDP’ye (Halkların Demokratik Partisi) kapatma davasına değinen Sancar, HDP (Halkların Demokratik Partisi) Kocaeli Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu’nun milletvekilliğinin düşürülmesine ilişkin şikâyetlerini aktardı. Sancar, ayrıca Türkiye’nin İstanbul Sözleşmesi’nden çekilmesine yönelik şikâyetlerini de bildirdi.

“Avrupa’nın yükümlülükleri var”

Sancar, Türkiye tarafından AİHM (Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi) kararlarının tanınmadığını ileri sürerek, Avrupa Konseyi’ne bağlı organlar tarafından verilen kararların da görmezden gelindiğini söyledi. Bu durumun hem Türkiye’de demokratik sistemi hem de Avrupa’da insan hakları sistemini tehdit ettiğine dikkat çeken Sancar, Türkiye ile AB (Avrupa Birliği) arasındaki ilişkilerin demokratik kurallara göre sürdürülmesinin şart olduğunu söyledi. Sancar, bu nedenle Avrupa Konseyi’nin kritik yükümlülüklere sahip olduğunu ifade etti.

“Çaba göstereceğiz”

Bunun üzerine konuşan Buric, Türkiye’deki muhalefet partileri tarafından sergilenen tutumun sıkı bir şekilde izlendiğini söyledi. Buric, HDP’li (Halkların Demokratik Partisi) belediyelere kayyum getirilmesi, siyasilerin gözaltına alınması veya tutuklanması gibi durumlar karşısında Türkiye’nin uluslararası alanda sorumluluklarına riayet etmesi amacıyla çaba gösterileceğini dile getirdi. Buric, bunun Venedik Komisyonu Raporu ve AİHM (Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi) tarafından Selahattin Demirtaş’a yönelik alınan karar doğrultusunda yapılacağını ifade etti.

“Diyalog sürdürülecek”

AİHM (Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi) tarafından verilen karara göre Demirtaş’ın hemen serbest bırakılmasının şart olduğunu aktaran Buric, HDP (Halkların Demokratik Partisi) ile diyaloğun sürdürüleceğini ekledi.

HDP’ye yönelik kapatma davası neden açılmıştı?

Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Bekir Şahin, konuya ilişkin yaptığı açıklamada, terör eylemlerinin kınanmamasının bile AİHM (Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi) tarafından siyasi parti kapatma gerekçesi olarak kabul edildiğini ifade etmişti. Bekir, siyasi partilerin demokratik kurallar kapsamında çalışmalarını sürdürmeleri, Türkiye’nin bölünmez bütünlüğünü yok etmeyi hedeflememeleri ve terör örgütleriyle bağlantıya sahip olmamaları gerektiğini kaydetmişti.

HDP (Halkların Demokratik Partisi) yönetimi ile parti üyelerinin hem ifadeleriyle hem de hareketleriyle evrensel hukuk kurallarına ve demokratik kurallara aykırı davrandıklarını ifade eden Şahin, PKK terör örgütüyle beraber hareket eden partinin Türkiye’nin bölünmez bütünlüğüne zarar vermeyi ve yok etmeyi hedeflediğini aktarmıştı. Şahin, bu nedenle AYM’den (Anayasa Mahkemesi) söz konusu partinin kapatılmasının istendiğini kaydetmişti.