Hissedarlara Eksik Bilgi Vermiş: Elon Musk’a Dava!

elon musk dava

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

ABD merkezli elektrikli otomobil devi Tesla’nın kurucusu ve CEO’su Elon Musk, yenilenebilir enerji üzerine çalışan SolarCity adlı şirketin satın alımında Tesla hissedarlarına yanlış bilgi vermesi nedeniyle dava edildi. Tesla hissedarları, Musk’ın SolarCity şirketini satın alırken hissedarlara yanlış bilgi verdiğini ifade ederek SolarCity’nin iflasın eşiğinde bir şirket olduğunu söyledi.

Davayı kaybederse 1,2 milyar dolarlık hissesi gidecek

SolarCity davası hem Elon Musk hem de Tesla hissedarları için son derece önemli. Bunun nedeni, hissedarlar davayı kazanırsa Musk 1,2 milyar dolar kaybedecek. Elon Musk daha önce Twitter paylaşımları ve bazı isimlere yönelik hakaretleri nedeniyle de mahkemeye çıkmıştı.

Bu davanın içeriğinde ise, Tesla CEO’sunun 2016 yılında SolarCity şirketini satın alırken, yatırımcılara ait olan 2,2 milyon Tesla hissesinin Elon Musk’ın eline geçmesi yer alıyor. Yatırımcılar, Musk’ın 2,2 milyon hisse hakkından vazgeçmesini istiyor, bu tutar da şu anda yaklaşık 1,2 milyar dolar. 

Daha önce, SolarCity’nin satın alımını onaylayan Tesla yöneticileri de, 60 milyon dolar tazminat ödemeyi kabul etti ve parayı sigorta şirketi karşıladı. 

Musk’a göre SolarCity, Model 3 araçların üretim ve tasarımında yer alıyor, Musk’a göre ayrıca güneş enerjisi popülerliğini de hala kaybetmedi.