Hükümetten ‘İstanbul Sözleşmesi’ Tepkileri İçin Açıklama: ‘Taklide Gerek Yok, Çözüm Geleneklerimizde’

Cumhurbaşkanlığı kararı ile Türkiye’nin İstanbul Sözleşmesi’nden çekilmesi ile ilgili Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay ve Bakan Zehra Zümrüt Selçuk’tan açıklama geldi.

istanbul-sozlesmesi-ile-ilgili-aciklamalar

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

İstanbul Sözleşmesi’nden Türkiye’nin çıkması kararı, gündemin ana maddesi oldu. 2011 yılında Türkiye’nin dahil olduğu, kadın haklarını korumaya yönelik olan sözleşmeden çıkışla ilgili birçok kişi yorum yaptı. Kadın hakları savunucuları ve birçok STK’nın yanı sıra, sanatçılar ve ünlüler İstanbul Sözleşmesi’nden çıkmayı eleştirirken hükümet kanadından açıklamalar geldi.

‘Çözüm geleneklerimizde’

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, sosyal medya hesabında, İstanbul Sözleşmesi’nden çıkılması ile ilgili olarak “Güçlü Kadın Güçlü Türkiye” etiketiyle bir paylaşım yaptı. Oktay, “Türk kadınının toplum içindeki itibar ve saygınlığını layık olduğu seviyelere çıkartmak adına verdiğimiz samimi mücadeleyi geleneksel toplumsal dokumuzu da muhafaza ederek daha ileri noktalara taşımak azmindeyiz. Bu yüce gaye için de çareyi dışarılarda aramaya, başkalarını taklit etmeye gerek yoktur. Çözüm bizatihi gelenek ve göreneklerimizde, özümüzde mevcuttur.” ifadelerini kullandı.

Aile Bakanı Selçuk: ‘Mücadelemizi kararlılıkla sürdüreceğiz’

Aile Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk da, İstanbul Sözleşmesi ile ilgili bir paylaşım yaptı. Selçuk, “Recep Tayyip Erdoğan liderliğinde ülkemizdeki tüm kadınların siyasi, ekonomik ve sosyal hayata katılımını desteklemek için önemli düzenlemeleri hayata geçirdik. Kadın haklarının teminatı, Anayasamız başta olmak üzere, iç mevzuatımızdaki mevcut düzenlemelerdir. Hukuk sistemimiz ihtiyaca göre yeni düzenlemeleri hayata geçirebilecek kadar dinamik ve güçlüdür. Kadına yönelik şiddet her şeyden önce bir insanlık suçudur ve bu suçla mücadele bir insan hakları meselesidir. Aslolan ilkelerdir. Bu doğrultuda şiddetle mücadelemizi dün olduğu gibi bugün de yarın da ‘sıfır tolerans’ ilkesi ile kararlılıkla sürdüreceğiz.” dedi.

Yorumlar kapalı.