Hürriyet Yazarı: Koronavirüste Tablo Kaygı Verici, Yılın Başına Döndük!

Hürriyet yazarı Sedat Ergin, koronavirüs pandemisinde Türkiye’nin durumunun iyiye gitmediğini ifade ederek, mevcut durumun senenin başı ile aynı olduğunu söyledi.

korona vaka

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Koronavirüs pandemisinde alınan önlemler her ne kadar, bir ölçüde vaka sayılarını azaltmış olsa da, normalleşme sürecinde önlemlerin gevşetilmesinin ardından vaka sayılarında artışlar görülüyor. Hürriyet gazetesi yazarı Sedat Ergin konuyu gazetesinde köşesine taşıyarak, yeni tip koronavirüs (kovid-19) salgınında kademeli normalleşmenin ardından, Türkiye’nin 2021 yılının başındaki seviyeye döndüğünü söyledi. 

Testlerde pozitif vaka oranı yüzde 10

Ergin’e göre Türkiye’de vaka sayılarının artmasının yanı sıra endişe edilmesi gereken bir konu da testlerin içindeki pozitif vaka oranı… Ergin konuyla ilgili, köşesinde “Her halükârda, geçen hafta sonunda bazı merkezlerde yasakların pek çok vatandaş tarafından kaale alınmaması gibi kurallara meydan okuyan davranışların sergilenmesi, bize yakın dönem için iyi haberler söylemiyor. Alınacak önlemlerle zapt edilemediği takdirde, vakaların daha da tırmanacağını tahmin edebilmek için kâhin olmaya gerek yoktur. Geçen sonbaharda dizginlenemeyen ikinci dalgada en yüksek vaka sayısı 8 Aralık tarihinde 33 bin 198 olarak kayda geçmişti. Şimdi önümüzdeki soru, gözlenen yeni tırmanmanın bu pik eşiğini zorlayıp zorlamayacağıdır. Artış yönelişini okuyabileceğimiz kaygı verici bir başka gösterge, yapılan test sayısı içindeki pozitif vaka oranının da yüzde 10’a gelmiş olmasıdır.” ifadelerini kullandı.