İBB çalışanları LGBT eğitimini nerede kullanacak?

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) personellerinin cep telefonlarına, "katılımın zorunlu olduğu" uyarısıyla "LGBT eğitimi" duyurusu gönderildi.

ekrem_imamoglu_ON

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Boğaziçi Üniversitesi olayları sırasında LGBT’lilerin Kâbe’ye hakaretleri sonrası tartışmalı İstanbul Sözleşmesi’nde iş, Türkiye’nin Cumhurbaşkanlığı Kararı ile sözleşmeden ayrılmasına kadar uzanmıştı.

Sözleşmeden çekilmeyle birlikte daha çok konuşulur duruma gelen İstanbul Sözleşmesi ile ilgili Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile MHP Lideri Devlet Bahçeli son noktayı koşmuştu.

İstanbul Sözleşmesi’ni kadına karşı şiddetin önüne geçmek için yürürlüğe soktuklarını fakat zamanla sözleşmede geçen bazı ifadelerin, Türk kültürüne ve İslam inancına karşı saldırı, neslin geleceği ve varlığının teminatı olan aile kurumunu kökünden yıkma malzemesine dönüştürülmeye çalışıldığını gördüklerini kaydeden Erdoğan, her ülkenin kendi meşrebine uygun olarak insanlar arasındaki münasebetlere çeki düzen verebileceğini fakat hiç kimsenin Türkiye’ye, Türk insanını hangi cinsiyet sınıfına göre ayıracağını, bunlar arasındaki ilişkilerin nasıl olacağını dayatma hakkının bulunmadığını ifade etmişti.

Üstsüz eylem

CHP ve İYİ Parti ise İstanbul Sözleşmesi’nin kaldırılmasına tepki göstermek için Antalya’da protesto gösterisi düzenlemiş, eylem sırasında CHP’li bir trans göğüslerini açarak kamerala sallamıştı. Ahlaksız görüntüler sonrası sosyal medyada İstanbul Sözleşmesi’nde esas derdin kadın değil, sapkınlık olduğu vurgulanmıştı.

İBB’den zorunlu LGBT eğitimi

Sözleşmeden Türkiye’nin çekilmesiyle gündeme gelen LGBT’li bireylere destek için İBB (İstanbul Büyükşehir Belediyesi) de harekete geçti.

İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu yönetimindeki belediyenin personeline bir eğitim daha devreye sokuldu.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi İnsan Kaynakları ve Eğitim Daire Başkanlığınca LGBT içerikli “Toplumsal Cinsiyet Eşitliği” eğitimleri verilmeye başlandı. LGBT eğitimlerine katılım ise “zorunlu” kılındı.

Personele SMS gönderen İBB, sanal sınıf linkleri vererek, çalışanların T.C. kimlik numaraları ile giriş yapmalarını istiyor.

İBB personeline yönelik “hizmet içi eğitim” olarak verilen LGBT eğitiminin, personel tarafından belediyenin hangi hizmet alanında kullanabileceğini bilen yok.

Eğitime katılımı zorunlu tutarak dayatmada bulunan İBB yönetiminin, LGBT eğitimlerine katılmayanlara ne yapacağını ise bilmeyen yok.