İkinci El Telefon Tamirinde ‘Mesleki Yeterlilik’ Belgesi Zorunlu Olacak

İkinci el cep telefonu piyasasında önlemli bir karar alındı. Tamir ve bakım işi yapanların mesleki yeterlilik belgesine sahip olması zorunlu oldu.

telefon-tamiri-mesleki-yeterlilik

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Türk Standartları Enstitüsü (TSE), ikinci el cep telefonlarının tamir ve bakım süreci ile ilgili önemli bir karar aldı. Mesleki Yeterlilik Kurumu, yeni düzenleme ile ikinci el cep telefonu bakım ve tamiriyle ilgili olarak, çalışanlara belge verecek ve telefon tamiri yapanların belge alması zorunlu olacak. 

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın koordine edeceği süreçte, telefon tamiri mesleğini yapan kişilerin mesleki yeterlilik süreci kontrol edilecek. Bu tarz işletmelerde, tüm çalışanlarının MYK’dan alınmış belge sahibi olması gerekecek.

En az 7 teknik eleman zorunlu

Düzenleme kapsamında, cep telefonlarının tamir, bakım ve onarım işlemleri ile ilgili hizmet veren yerlerde mesleki yeterlilik belgesi olan en az 7 teknik eleman yer alacak. İş yerlerinde, ilgili standartta mezuniyet diplomasının olmaması durumunda yeterlilik belgesi aranacak.

Cep Telefonu Tamir, Bakım ve Onarımcısı alanında yeterlilik belgesi alacak kişiler, ilgili kurumlarda bordrolu olarak çalışabilecek.

Yaşanan sorunların ardından düzenlemeye gidildi

Türkiye’de 2020 verilerine göre 82 milyon telefon abonesi bulunuyor. Son dönemde, ikinci el cep telefonunun bakım ve tamir sürecinde yaşanan sorunların artmasının ardından, “Yenilenmiş Ürünlerin Satışı Hakkındaki Yönetmelik”, geçtiğimiz yılın Ağustos ayında yürürlüğe girdi. 

Düzenlemenin ardından Türkiye’deki on binlerce telefon tamircisi, prosedüre uygun bir şekilde yapılanmaya gitmek zorunda olacak.

Yorumlar kapalı.