IMF: Koronavirüs KOBİ’lerde İflas Dalgası Yaratabilir

Uluslararası Para Fonu (IMF), koronavirüsün küçük ve orta ölçekli işletmelerde bir iflas dalgası oluşturabileceğini açıkladı.

rapor

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

IMF, Yükselen Kurumsal Pazar Gücü: Ortaya Çıkan Politika Sorunları adlı bir araştırma yayınladı. Raporda koronavirüs pandemisi nedeniyle şirketlerin iflas sürecinin daha da hızlanabileceği vurgusu yapılırken, güçlü firmaların gücünü daha da artırabileceği uyarısında bulunuldu. IMF, raporunda 1980’lerden bu yana halka açık büyük şirketlerin piyasalardaki gücünün hızla arttığı vurgulandı ve küçük şirketlerin bu ekosistemde daha da zor bir süreç içinde olduğu aktarıldı.

‘İflas dalgası gelebilir’

IMF, raporda “Kurumsal pazar gücü, son yıllarda artmış ve salgının tetiklediği iflas dalgasının bir sonucu olarak muhtemelen daha da artacaktır ancak bu artışın nedenleri ve politika sonuçları henüz tam olarak anlaşılmamıştır” ifadesini kullandı. 

Raporda özellikle bazı sektörlerde kurumsal şirketlerin büyüme ivmelerinin daha da yüksek olduğu, bu sektörler arasında ilaç ve teknoloji sektörlerinin yer aldığı ifade edildi.