İstanbul’da Deniz Suyu Çekildi! Deprem Mi Geliyor?

Deniz suyunun çekilmesi deprem belirtisi mi? Depremi önceden haber veren doğa olayları var mıdır? İstanbul'da deniz suyunun çekilmesi halkı korkuttu. Uzmanlar konuyla ilgili olarak açıklama yaptı.

0x0-son-dakika-haberler-istanbulda-deniz-cekildi-vatandaslarda-deprem-tedirginligi-yasandi-1605523947668

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

İstanbul’da sular çekildi. Bakırköy, Caddebostan, Florya’da suların çekilmesi korkuttu. Görenler deprem belirtisi mi diye korkuya kapıldı. Büyük İstanbul depremini hazırlıksız bir şekilde bekleyen Türkiye’de İstanbul’sa suların çekilmesi deprem korkusunu yeniden yaşattı.

Halk arasında suların çekilmesi deprem belirtisi olarak bilinir. İstanbul’da son günlerde yaşanan sahillerde suların çekilmesi de İstanbul’luları paniğe sevk etti.

İstanbul sahillerindeki sularda çekilmeyi gören vatandaşlar “Bunlar deprem habercisi. 17 Ağustos depremi öncesi de deniz suları çekilmiş, havalar aynı bu zamanki gibi değişik olmuştu” diyerek paniğe kapıldı. Vatandaşların bu paniğine uzmanlar yanıt verdi.

Suların Çekilmesi Deprem Habercisi mi?

Konuyla ilgili konuşan İstanbul Aydın Üniversitesi Anadolu BİL Meslek Yüksekokulu Müdür Yardımcısı Dr. Öğr. Üyesi Güven Özdemir, “Sahillerde çekilmeler görüyoruz. Bahar aylarında çok normal. Tahminen Mayıs ayı sonlarına kadar görmeye de devam edeceğiz. Korkulacak bir durum yok. Deprem habercisi olduğu düşüncesi yanlış” açıklamasında bulundu.

Özdemir, “Dünyamızın farklı bölgelerinde değişik zamanlarda, mevsimlerde denizde çekilme ve yükselmeler görülmektedir. Çoğunlukla bu olay meteorolojik hadiselerin sonucudur.

Burada en önemli etken rüzgar, basınç ve hava sıcaklığıdır. Ayrıca çekilmenin görüldüğü bölgelerde topografik yapı, bitki örtüsü, ormanlık alanlar, şehirleşme, ısı adalarının varlığı da etkilidir.”