Joe Biden’dan İstanbul Sözleşmesi Tepkisi: Geriye Doğru Atılan Bir Adım

ABD Başkanı Joe Biden, Türkiye’nin İstanbul Sözleşmesi’nden çekilmesini eleştirdi…

biden-istanbul-sozlesmesi-karari

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

ABD Başkanı Joe Biden’dan, Türkiye’nin İstanbul Sözleşmesi’nden çekilme kararı ile ilgili bir açıklama geldi. Biden konuyla ilgili yaptığı yazılı açıklamada, “Ülkeler, kadınlara karşı şiddeti sona erdirmek için verdikleri sözleri güçlendirmek ve yenilemek için beraber çalışmalıdır; kadınları koruyan ve şiddet uygulayanları mesul tutan uluslararası anlaşmalardan çekilmemelidirler” ifadesini kullandı.

ABD başkanı, öte yandan Türkiye’nin kadın haklarını ve özgürlüklerini güvence altına alan İstanbul Sözleşmesi’nden çekilme kararını “geriye doğru atılan bir adım” olarak nitelendirdi. Kararın ani ve haksız bir şekilde alındığını belirten Biden, cinsiyete dayalı şiddetin dünyanın her yerinde ve her ülkede görülen bir felaket olduğunu söyledi. 

Dünyanın birçok ülkesinde olduğu gibi Türkiye’de de kadına yönelik şiddetin arttığını belirten Biden, “Bu hepimizin canını yakıyor, hepimizin kadınların şiddetten uzak bir şekilde özgürce hayatlarını yaşayabileceği toplumlar kurmamız için daha çok çaba harcaması lazım” dedi.

Avrupa’dan da tepki geldi

Beyaz Saray dışında, Türkiye’nin İstanbul Sözleşmesi kararına Avrupa’dan da tepki var. Avrupa’da birçok ülkenin dışişleri bakanlığından, Türkiye’nin sözleşmeden çıkma kararı ile ilgili “üzgünüz” mesajları geldi. 

Avrupa Konseyi Genel Sekreteri Buric ise, haber için “yıkıcı bir gelişme” yorumunu yaptı.