Kabine toplantısının ana gündemi risk haritası olacak!

kabine_toplantısı

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Bugün gerçekleştirilecek olan kabine toplantısının ana gündemi risk haritası olacak.

Merakla beklenen kabine toplantısı bugün saat 15.30’da başlayacak. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında düzenlenecek olan toplantının ana gündem maddesi uzun süredir olduğu gibi yine koronavirüs olacak.

Yeni önlemler alınacak mı?

Türkiye’de günlük vaka sayılarının 30 bine yükselmesi nedeniyle yeni önlemlerin alınıp alınmayacağı konuşulacak. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, koronavirüsle mücadele konusunda gerekli bilgilendirmeyi yapacak. Koca, şehirlere göre vaka sayıları, aşılama programı ve risk haritası hakkında ayrıntılı bir şekilde bilgi verecek. Ramazan’dan önce iftar ve sahur saatleri de dikkate alınarak yeni önlemlerin duyurulacağı tahmin ediliyor.

Başka hangi konular görüşülecek?

– Kabine toplantısında AB (Avrupa Birliği) Zirvesi’nde Türkiye hakkında duyurulan rapor değerlendirilecek.

AB (Avrupa Birliği) Zirvesi’nde yayımlanan raporda, Türkiye ile AB (Avrupa Birliği) arasındaki ilişkilerin teşvik edilebilmesi için iş birliği alanlarının masaya konulması gerektiği ifade edilmişti. Bunun her iki tarafın da ortak menfaatine olacağı belirtilen raporda, göç hakkındaki mutabakatın daha etkili bir şekilde uygulanması gerektiği belirtilmişti. Türkiye’nin Yunan adalarından mültecilerin geri alınmasına yönelik süreci tekrar başlatması gerektiği kaydedilmişti. Gümrük Birliği’nin güncellenmesinin gerekli olduğuna dikkat çekilmiş, Türkiye’nin Erasmus+ gibi programlara yönelik katılımının kolaylaştırılmasının hedeflendiği ifade edilmişti.

– Türkiye’nin İstanbul Sözleşmesi’ni feshetmesinden sonra AB (Avrupa Birliği) ve ABD (Amerika Birleşik Devletleri) tarafından yapılan açıklamalar ele alınacak.

Türkiye, bir süredir tartışmalara neden olan İstanbul Sözleşmesi’nden geri çekilmişti. İstanbul Sözleşmesi’nin yalnızca LGBT ideolojisinin savunuculuğunu yapmak üzere kullanıldığı ve LGBT’nin evrensel hukuk normu olarak dayatıldığı ifade edilmişti. Söz konusu sözleşmenin feshiyle birlikte Türk ailesi yapısı ile manevi ve milli değerlerde LGBT propagandasının yarattığı hoşnutsuzluğa son verileceği belirtilmişti. LGBT ideolojisi aracılığıyla oluşturulmaya çalışılan siyasi ve diplomatik baskının önleneceği ve kadın hakları konusunun LGBT bazlı söylemlerin hâkimiyetinden kurtarılacağı aktarılmıştı.

– Suriye, Doğu Akdeniz ve Libya’daki mevcut durum konuşulacak.

– TCMB’deki (Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası) başkan değişikliğinden sonra ekonomide yaşanan gelişmeler tartışılacak.

TCMB (Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası) Başkanı Naci Ağbal, bilindiği üzere Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından verilen kararla birlikte görevden alınmıştı. Ağbal’ın yerine Prof. Dr. Şahap Kavcıoğlu atanmıştı. Bunun üzerine Türk Lirası yüzde 10’un üzerinde değer kaybına uğramıştı. Borsa İstanbul’da da işlemlerin iki defa durduğu görülmüştü. Kavcıoğlu, daha önceki bir yazısında, TCMB’nin (Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası) yüksek faiz politikasını uygulamada ısrarcı olmaması gerektiğini ifade etmişti. Dünya genelinde faizlerin sıfıra yakın olduğunu belirten Kavcıoğlu, Türkiye’de yüksek faiz politikasının ekonomik problemleri çözüme kavuşturmayacağını belirtmişti. Kavcıoğlu, yüksek faiz politikasının enflasyonda artışa neden olabileceğini kaydetmişti.