Kılıçdaroğlu seçim bekliyor!

Sonbaharda seçim beklediğini belirten CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, kurmaylarına "Hazır olun" talimatını verdi.

ON

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Kemal Kılıçdaroğlu’nun kurmaylarına, sene sonuna doğru erken seçim olmasını beklediğini, sonbaharda seçim olacağını belirterek, “Hazırlanın” talimatı vermesi kafalarda soru işaretlerine neden oldu.

Milliyet gazetesinin haberine göre, dün Kemal Kılıçdaroğlu başkanlığında toplanan Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Merkez Yürütme Kurulu (MYK) toplantısında akıllarda soru işaretlerine neden olacak talimatlar geldi. Kemal Kılıçdaroğlu kurmaylarına, Anadolu gezilerini sürdüreceklerini, halka gidip anlatmaya devam edileceğini belirterek, “Mücadeleyi sürdüreceğiz. 2021 yılı sonuna doğru erken seçimin olmasını bekliyoruz. Sonbaharda erken seçim olacak gibi. Erken seçimle ilgili hazırlıklı olun.” dedi.

Cumhur İttifakı “zamanında yapılacak” diyor

Son olarak AK Parti Grup Başkanı Naci Bostancı, muhalefetin sıkça ortaya attığı erken seçim tartışmalarına dair, erken seçim rüyası görmeyi isteyenlerin olduğunu, bu nedenle her türlü olayı erken seçime işaret olarak okudukları, malum düşle yatarak, malum rüyadan görme şeklinde değerlendirilmesi gerektiğini belirtmişti. Naci Bostancı Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın defalarca kez; seçimin zamanında yapılacağını beyan ettiğini hatırlatmıştı.

Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’nde erken seçimin mantığına aykırı olduğunu belirten Naci Bostancı, Anayasa’da “erken seçim” maddesinin bulunmasının sebebinin çok ağır bir kriz olması, siyaseten çıkmaza girilmesi durumunda açık kapı olsun amacıyla yapılmış bir madde olduğunu, çok nadir kullanılacak bir imkân olarak hazırlandığını, eski sistemin bir alışkanlığı olarak gördüklerini kaydetmişti.

MHP Lideri Devlet Bahçeli de tıpkı Cumhurbaşkanı Erdoğan gibi, defalarca seçimin zamanında yapılacağını vurgulamıştı.

Cumhur İttifakı’nın tamam dememesi durumunda gerçekleşmesi imkânsız olan erken seçim ile ilgili Kemal Kılıçdaroğlu’nun “sonbaharda olacak” demesi “tahmin” değil, “bilgi” gibi görünmesi ve daha önce ABD’den “Türk demokrasisine müdahale edilmesinin” istenmesi akıllara “Kılıçdaroğlu neyi biliyor? Bir yerden haber mi geldi?” sorusunu getiriyor.