Kış lastiği nedeniyle ceza değişti!

Kocaeli'de yayaya kamyonetle çarpan sürücüye verilen ceza, Yargıtay tarafından az bulundu. Kış lastiği takmadığı için sürücüye verilen cezanın artırılması gerektiğine karar verildi.

kış_lastiği2

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Olay, Kocaeli’nin Gebze ilçesinde meydana geldi. Kamyonetine kış lastiği takmayan bir sürücü, buzlanmanın meydana geldiği bir yolda seyir halindeydi. Kamyonetin kayması üzerine sürücünün direksiyon hâkimiyetini yitirdiği bildirildi. Bunun üzerine sürücünün yayaya çarptığı ve söz konusu yayanın da hayatını kaybettiği öğrenildi.

Mahkeme, “taksirle öldürme” suçundan yargılanan kamyonet sürücüsüne hapis cezası verdi. Yargıtay 12’nci Ceza Dairesi, temyizin ardından dosyayı görüştü. Bunun üzerine yerel mahkeme tarafından verilen karar bozuldu. Sürücünün kamyonete kış lastiği takmadığı belirtilirken, buzlanmanın meydana geldiği yolda seyir halinde olan kamyonetin lastiklerine de zincir takılmadığı ifade edildi.

Tam kusurlu olduğu vurgulandı

Öte yandan, kamyonet sürücünün mevcut koşullara göre hızını ayarlamadığına da dikkat çekildi. Bunun üzerine sürücünün, kazada tam kusurlu olduğu değerlendirildi.

Cezasının artırılması gerektiği ifade edildi

Kamyonet sürücüsünün bilinçli taksir ile eylemde bulunduğu kaydedildi. Bu nedenle TCK’nın 22/3’üncü maddesi doğrultusunda sürücüye verilen cezanın artırılması gerektiği belirtildi. Söz konusu madde, taksirli suça dair cezanın 3’te 1’den yarısına kadar artırılmasını gerekli görüyor.

Kış lastiği takmayanlara ne kadar ceza kesiliyor?

Kış lastiği takmayanlara 885 lira ceza kesiliyor.

Kış lastiği zorunluluğu ne zaman sona erecek?

Kış lastiği zorunluluğu 1 Nisan 2021 tarihinde sona erdi.

Kış lastiği neden takılmalı?

Kış lastiğinin buz ve kara karşı etkili olduğu biliniyor. Kış lastiklerinin yüksek derecede emniyete sahip olduğu ifade ediliyor. Düşük hava sıcaklıklarında donmayan kış lastiğinin vakum özelliğine sahip olduğu belirtiliyor. Böylece kış lastiğinin yere daha güçlü bir biçimde tutunduğu kaydediliyor. Hava sıcaklıklarının 7 derecenin altına gerilemesi halinde kış lastiğinin takılması tavsiye ediliyor. Uzmanlar, sürücülerin mevsimine uygun şekilde lastik takmaları gerektiğine dikkat çekiyor.