Koca: İngiltere mutasyonu tüm Türkiye’de tespit edildi!

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, koronavirüsün İngiltere mutasyonunun 81 ilde tespit edildiğini duyurdu.

fahrettin_koca1

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Türkiye, vaka sayısı bakımından dünya genelinde 8’inci sıraya yerleşti. Günlük vaka sayıları da artık 40 bine yakın seyretmeye başladı. Koronavirüs Bilim Kurulu toplantısının ardından açıklamada bulunan Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, durumun vahametini bir kez daha ortaya koydu.

Koca, yaptığı açıklamada, artık vatandaşların yapmaları gereken şeyin kendilerini korumak ve aşı için sıralarını beklemek olduğunu ifade etti. Koronavirüs Bilim Kurulu toplantısında koronavirüsün yeni mutasyonları, aşılama programında gelinen son durum ve toplum bağışıklığının yanı sıra şehirlerden bazılarında artış gösteren risk seviyesinin değerlendirildiğini kaydetti. Koca, koronavirüsün gücünü korumayı sürdürdüğüne dikkat çekerek, vaka sayısında yaşanan artışın bunu kanıtladığını dile getirdi. Koronavirüsle mücadelede başarı elde edilmesi için gerekli olan sabrın, aşılama programı sayesinde toplum bağışıklığı oluşana dek gösterilmesi gerektiğini aktaran Koca, aşı tedariki konusunda yaşananların tüm vatandaşlara ihtiyatlı bir bekleyiş yükümlülüğü getirdiğini aktardı.

“58 şehir çok yüksek riskli şehirler kategorisine girdi”

Koca, koronavirüsle mücadele kapsamında alınan önlemlerin esnetildiği bir ayın geride bırakıldığını ifade ederek, söz konusu süreçte İzmir, Ankara ve İstanbul dâhil olmak üzere 58 şehrin “çok yüksek riskli şehirler” kategorisine dâhil olduğunu dile getirdi. Yine de başarıya yönelik inancın sürdürülmesi gerektiğini belirten Koca, hem vatandaşlara hem de bilim insanlara artık daha çok sorumluluk yüklendiğini ifade etti. Koca, tüm vatandaşların direncini artırması gerektiğini kaydederek, aşılama programı ile toplum bağışıklığının sağlanacağını aktardı. Söz konusu hedefin toplum için güç kaynağı olduğuna dikkat çeken Koca, vatandaşlara oldukça önemli bilgiler verdi.

“81 şehirden 180 binden fazla numunede tespit edildi”

Koca, mutasyonlu koronavirüsün daha hızlı yayıldığını belirterek, koronavirüs testi pozitif çıkan insanlarda söz konusu mutasyonlarla daha fazla karşılaşıldığını ifade etti. Türkiye’de karşılaşılan mutasyonların artık daha fazla dikkat çektiğini kaydeden Koca, koronavirüsün İngiltere mutasyonunun tüm Türkiye’de 180 bin 448 numunede saptandığını aktardı. Koca, koronavirüsün Güney Afrika mutasyonunun 11 şehirde 169 numunede saptandığını belirterek, koronavirüsün Brezilya mutasyonunun 2 şehirde 4 numunede saptandığını, koronavirüsün California-New York mutasyonunun ise 1 şehirde 2 numunede saptandığını duyurdu.

“Vakaların yüzde 75’inde İngiltere mutasyonu var”

Koronavirüsün İngiltere mutasyonunun Türkiye’deki vakaların yüzde 75’ini meydana getirdiğine dikkat çeken Koca, söz konusu mutasyonun klasik tip koronavirüsün yerine geçtiğini ekledi.

Türkiye koronavirüs tablosu

Türkiye’de son bir günde 39 bin 302 vaka tespit edilirken, 19 bin 193 kişi iyileşti. Türkiye’de son bir günde koronavirüs kaynaklı 152 can kaybı gerçekleşti. Hasta sayısı ise 1.401 olarak açıklandı. Türkiye’de son bir günde 240 bin 12 test uygulandı.