Koca’dan aşı açıklaması: Türkiye kendi karşılayacak!

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Türkiye'nin kısa bir süre içerisinde koronavirüs aşısına yönelik gereksinimini kendi üretimiyle karşılayacağını duyurdu.

koca_yerli_aşı

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Koronavirüs Bilim Kurulu toplantısının ardından açıklamada bulunan Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, koronavirüs aşılarının tedarikine ilişkin sürecin toplum tarafından yakından takip edildiğini kaydetti. Koca, aşılama programına hız kazandırmak amacıyla Sinovac aşısı ve Pfizer-BioNTech aşısı ile yeni tedarik kaynaklarına sahip olunduğunu dile getirdi. Farklı aşı üreticileriyle görüşmeler yapıldığını aktaran Koca, Türkiye’nin yakın bir zamanda daha da fazla alım potansiyeli elde edeceğini belirtti.

“4,5 milyon doz Pfizer-BioNTech aşısı olacak”

Koca, Türkiye’nin şu anda 2 milyon 800 bin doz Pfizer-BioNTech aşısına sahip olduğunu belirterek, 10 gün içerisinde söz konusu aşıların 4,5 milyon doza yükseleceğini ifade etti. Pfizer-BioNTech aşılarının her şehirde belirli hastanelerde yapılacağını kaydeden Koca, vatandaşların istedikleri aşıyı tercih edebileceklerini dile getirdi. Koca, aşı sırası gelen vatandaşların, randevularını hastanelerden alırken mutlaka hangi aşıyı tercih ettiklerini söylemelerini istedi.

“Haziran ayının sonuna kadar…”

2 Nisan 2021 tarihi için randevuların verilmeye başlandığına dikkat çeken Koca, Haziran ayının bitimine kadar vatandaşların büyük bir bölümüne koronavirüs aşısı uygulanmasının hedeflendiğini aktardı. Koca, söz konusu hedefi yerine getirebilmek için büyük bir kararlılık ve azim gösterileceğini belirtti.

“Faz-1 çalışmaları başladı”

Kısa bir süre içerisinde Türkiye’nin aşı gereksinimini kendi üretimiyle karşılayacağını kaydeden Koca, inaktif aşılardan birinin Faz-2 aşamasının bitmek üzere olduğunu dile getirdi. Koca, farklı inaktif aşıların da gönüllüler üzerinde denendiğini ifade ederek, VLP temelli aşıya yönelik Faz-1 çalışmalarının başladığını duyurdu. Sağlık Bakanlığına bağlı TÜSEB (Türkiye Sağlık Enstitüleri Başkanlığı) tarafından desteklenen ve burun spreyi olarak yapılacak koronavirüs aşısının Faz-1 çalışmalarına geçileceğini aktaran Koca, Ankara Üniversitesi dâhil 4 farklı üniversitenin katkıları ile gerçekleştirilen çalışmalar kapsamında ilk deneylerden olumlu neticeler alındığını dile getirdi.

“Dünyada ilk olacak”

Koca, burun spreyi şeklinde uygulanan koronavirüs aşısına yönelik denemelerde beklenen sonuçların alınması durumunda söz konusu aşının dünyada bir ilk olacağını ifade etti. Aşılamayla toplum bağışıklığının hedeflendiğini aktaran Koca, sağlık personeli ile bilim insanlarının üzerindeki yükün arttığına dikkat çekti. Koca, Türk milletinin koronavirüsle mücadele konusundaki direncinin, önlemlere riayet etme arzusunun ve hayata tutunma isteğinin artması gerektiğini ekledi.

Bakan Varank açıklamıştı

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, dün yaptığı açıklamada, VLP temelli aşı adayında Faz-1 insan denemelerine geçildiğini duyurmuştu. Varank,  bunun dünya genelinde VLP temelli aşı adayları arasında klinik denemelere geçilen 4’üncü aşı adayı olduğuna dikkat çekmişti.