Koronavirüs Bilim Kurulu toplanıyor! Ramazan ayında tam kapanma mı olacak?

Koronavirüs Bilim Kurulu'nun bugün toplanacağı ve Ramazan ayında koronavirüsle mücadele kapsamında alınacak olan önlemleri değerlendireceği bildirildi. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'nın bugün "tam kapanma" kararını duyuracağı tahmin ediliyor.

bilim_kurulu2

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Türkiye’de günlük olarak tespit edilen vaka sayıları 50 bini geçmeye başladı. Sağlık Bakanlığı tarafından yayınlanan son risk haritasında da yaklaşık 60 ilin kırmızı renkle gösterildiği fark edildi. Bu nedenle koronavirüsle mücadele konusunda yeni tedbirlerin alınıp alınmayacağı merak ediliyor.

Koronavirüs Bilim Kurulu’nun bugün toplanacağı ve Ramazan ayında koronavirüsle mücadele kapsamında alınacak olan önlemleri değerlendireceği öğrenildi. Söz konusu toplantıda, Ramazan ayında “tam kapanma” uygulamasına yönelik karara kesinlik kazandırılacağı tahmin ediliyor. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın toplantıdan sonra yapacağı açıklamalar ise büyük bir merak içerisinde bekleniyor.

Restoranlar kapalı olacak

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Ramazan ayında geçerli olacak önlemleri duyurmuştu. Ramazan ayında kafe, lokanta ve restoran gibi işletmelerin sadece paket servis hizmeti sunacağını belirten Erdoğan, yeme-içme sektöründe çalışanların koronavirüsten olumsuz yönde etkilendiğini ve söz konusu vatandaşlar için çözüm bulma çabasında olduklarını söylemişti. Erdoğan, Ramazan ayında Türkiye’yi dinlendirmeyi ve Ramazan Bayramı’nın ardından Türk milletini huzurlu günlere hazırlamayı hedeflediklerini ifade etmişti.

Sokağa çıkma kısıtlaması uygulanacak

Ramazan ayında Türkiye genelinde hafta sonları sokağa çıkma yasağının geçerli olacağını aktaran Erdoğan, Türkiye’nin koronavirüs önlemlerini artırmasının veya koronavirüsü tamamen kontrol altına almasının önemli olmadığını söylemişti. Erdoğan, Türkiye’nin ticari ve insani bakımdan samimi ilişkilere sahip olduğu ülkeler dâhil dünya genelindeki düzelmenin gerisinde kalmamasının ve hatta önüne geçmesinin daha önemli olduğunu dile getirmişti.

“Vaka sayıları azalırsa turizm sezonunda hareketlilik başlar”

Birçok Avrupa ülkesinin Türkiye’ye kıyasla daha sert tedbirleri hayata geçirdiğine dikkat çeken Erdoğan, söz konusu ülkelerin sağlık sistemlerinde sorun yaşandığını söylemişti. Erdoğan, Ramazan ayında gerekli önlemlerin uygulanması ve günlük olarak tespit edilen vaka sayılarının düşürülmesi durumunda Mayıs ayında turizm sezonundaki hareketliliğin başlayabileceğini aktarmıştı.

“Koronavirüsün boynu kırılacak”

Vaka sayılarının düşürülmemesi halinde turizm sektöründe bir sezonun kaçırılacağını ve Türkiye dışına gerçekleştirilecek olan aile ve iş ziyaretlerinde aksaklık meydana geleceğini belirten Erdoğan, hiçbir vatandaşın koronavirüs nedeniyle acı hissetmesine veya yaşamını yitirmesine razı olmadıklarını söylemişti. Erdoğan, Ramazan ayında tutulacak oruçların ve kılınacak namazların maneviyatı zenginleştireceğini kaydederek, Allah’ın takdiri sonucu koronavirüsün boynunun kırılacağını eklemişti.

Teravih namazı evlerde kılınacak

Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş, Ramazan ayında teravih namazının camilerde değil, evlerde kılınacağını duyurmuştu.

Türkiye koronavirüs tablosu

Türkiye’de son bir günde 54 bin 740 vaka tespit edilirken, 35 bin 503 kişi iyileşti. Türkiye’de son bir günde koronavirüs kaynaklı 276 can kaybı gerçekleşti. Hasta sayısı ise 2 bin 203 olarak açıklandı.