Koronavirüs Tırmanışta: İtalya Yeniden Kapanacak!

Koronavirüs pandemisinin en çok etkilediği Avrupa ülkelerinden İtalya’da yeni önlemlerin alınması gündemde… Koronavirüsün, Avrupa’da en çok etkilediği ülkelerden biri olan İtalya’da ülke nüfusunun önemli bir kısmının yaşadığı 10 bölge, koronavirüs pandemisinde en yüksek riski teşkil eden “kırmızı bölge” kapsamına alınacak. Riskin yüksek olduğu bölgelerde dışarı çıkmak yasaklanırken, okullar da uzaktan eğitime geçecek.

Koronavirüs Tırmanışta: İtalya Yeniden Kapanacak!

Koronavirüs pandemisinin en çok etkilediği Avrupa ülkelerinden İtalya’da yeni önlemlerin alınması gündemde…


Koronavirüsün, Avrupa’da en çok etkilediği ülkelerden biri olan İtalya’da ülke nüfusunun önemli bir kısmının yaşadığı 10 bölge, koronavirüs pandemisinde en yüksek riski teşkil eden “kırmızı bölge” kapsamına alınacak. Riskin yüksek olduğu bölgelerde dışarı çıkmak yasaklanırken, okullar da uzaktan eğitime geçecek. Restoranlar ve diğer işletmelerse sadece paket servis yapacak. 


İtalya’da nüfusun ve ekonominin odak noktası şehirlerin yer aldığı kırmızı bölge içinde Roma, Lazio ve Milano da yer alıyor. Ülkenin büyük kısmı risk altındaİtalya’da en düşük seviyedeki risk düzeyi olan beyaz bölge kapsamında sadece Sardinya adası yer alıyor. Ülkede 20 bölgeden 6’sı sarı, 3’ü ise kırmızı bölgeydi. Ancak 15 Mart itibariyle ülkede sarı bölge kalmadı. Sarı bölgelerde müzeler, restoranlar ve okullar açıktı. 


Türkiye’de yapıldığı gibi 100 bin kişide görülen koronavirüs vakalarına göre hesaplanan risk bölgelerinde, ayrım yapılmaksızın tüm ülkede akşam 10 ile sabah 5 arasında sokağa çıkma yasağı uygulanıyordu. İtalya Başbakanı Mario Draghi, “Sağlık krizinin başlamasından bir yıldan uzun süre geçmişken maalesef yeni bir enfeksiyon dalgasıyla karşı karşıyayız” açıklamasıyla durumun ciddiyetini ifade etmişti. 

Güncelleme Tarihi: 13 Mart 2021, 13:49
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER