Koronavirüse 14 Günlük Yakın Takip: Tam Kapanma Gelebilir!

Türkiye’de 1 Mart’ta başlayan kademeli normalleşme sürecinde, 15 Mart’ta tablonun ağırlaşması üzerine 14 günlük tablo yakından takip edilecek.

nrm

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Koronavirüs pandemisinde ilk vakanın ortaya çıkmasının ardından neredeyse 1 yıl geçen Türkiye’de, kademeli normalleşme konusu tartışılıyor. Türkiye’de kademe normalleşme, Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından 1 Mart’ta açıklandı. Açıklanan planda, Türkiye’deki tüm şehirler, 100 bin vaka oranı üzerinden düşük riskli, riskli ya da çok riskli olarak sınıflandırıldı ve normalleşme bu risk durumuna göre yapıldı. Ancak 14 günlük aranın ardından birçok ilde koronavirüs vaka sayısının arttığı görüldü. 1 Mart’ta duyurulan bilgilere göre, İstanbul’un çok riskli olarak kapanması gerekirken, hükümet kanadından yapılan açıklamada şehirlerin renklerinin ve kısıtlamaların 14 gün daha geçerli olacağı, sürecinde yakından takip edileceği aktarıldı.

Kısıtlamalar geri gelebilir

Hürriyet’ten Erdinç Çelikkan, Türkiye genelinde koronavirüs vaka ve ölüm sayılarının, mutasyonlu virüs verilerinin durumuna ve hastanelerin yoğun bakım doluluk seviyelerine göre ülkede tam kapanmanın söz konusu olabileceğini söyledi. Devlet kaynakları, 14 günlük sürecin yakından takip edileceğini, iyileşme olursa gevşemenin söz konusu olduğunu ancak durum kötüye giderse Türkiye’de koronavirüs pandemisinde tam kapanmanın da gündemde olduğu aktarıldı. 

Türkiye’nin durumu diğer ülkelere göre iyi

Uzmanlar, Türkiye’de günlük vaka sayıların bakıldığında 100 bin kişideki vaka ve ölüm durumunun başta ABD ve İngiltere olmak üzere Fransa, Hollanda, İtalya gibi ülkelere göre çok daha iyi durumda olduğunu belirtiyor. Bununla birlikte bu ülkelerde, Türkiye’nin uyguladığı hibrit eğitim modeli de uygulanmıyor.