Koronavirüsün uğramadığı tek yer mezarlıklar oldu!

Koronavirüs bakımından çok yüksek riskli şehirler arasında yer alan Samsun'da koronavirüsün uğramadığı tek yer mezarlıklar oldu.

samsun_koronavirüs4

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca tarafından paylaşılan 13-19 Mart 2021 dönemine ait haritaya göre, Samsun’da her 100 binde 508,97 vaka tespit edildi. Samsun, nüfusa oranla vaka sayısının en yüksek olduğu şehir olarak kayıtlara geçti. Söz konusu şehirde koronavirüsün İngiltere mutasyonu hızlı bir şekilde yayılmaya devam ediyor.

HES (Hayat Eve Sığar) uygulamasında yer alan risk haritası incelendiğinde Samsun’da yeşil renkle gösterilen hiçbir alanın kalmadığı görüldü. 9 Mart 2021 tarihine ait haritada Samsun’un bazı bölgelerinin yeşil renkle gösterildiği fark ediliyordu. Fakat şu anda Samsun’da yeşil renkle gösterilen neredeyse hiçbir bölge kalmadı.

Mezarlıklar yeşil kaldı

Koronavirüsün uğramadığı tek yer ise mezarlıklar oldu. Samsun’da koronavirüssüz bir ortamda dolaşmak isteyenlerin tercih edebileceği tek yerin mezarlıklar olması dikkat çekti.

Samsun Valisi: Dışarı çıkmayın!

Samsun Valisi Zülkif Dağlı, vatandaşlara hiçbir şekilde dışarı çıkmamaları için çağrıda bulunmuştu. Vatandaşların ev ziyareti veya taziye ziyareti yapmamaları gerektiğini belirten Dağlı, taziyelerin yalnızca telefon aracılığıyla iletilmesini istedi. Dağlı, her bir vatandaşın polis tarafından kontrol edilmesinin mümkün olmadığını kaydederek, evlerinden çıkan insanların hem kendisini hem de yakınlarını riske attığını söyledi.

“Son aşamadayız”

Duyarsızlığın artık bir kenara bırakılması gerektiğini aktaran Dağlı, günlük olarak yoğun bakım servislerinin döndürülebildiğini ancak son aşamada olunduğunu dile getirdi. Dağlı, vatandaşların dışarı çıkmaya devam etmeleri ve kurallara uymamaları durumunda yoğun bakım servislerinin bunu kaldıramayacağını ifade etti. Hastanelerde yoğunluk yaşandığını kaydeden Dağlı, yoğun bakım servislerinin çok daha kritik bir öneme sahip olduğunu söyledi.

“12 sağlık personeli hayatını kaybetti”

Dağlı, Samsun’da 12 sağlık personelinin koronavirüs nedeniyle hayatını kaybettiğini belirterek, bunlardan 3’ünün hekim olduğunu ifade etti.

“70 kişi koronavirüse yakalandı”

Bir tane taziye ziyareti nedeniyle 70 kişinin koronavirüse yakalandığını aktaran Dağlı, koronavirüsle enfekte olan kişilerin sokaklarda dolaştığını ve hafta sonları insanların bir araya geldiğini söyledi. Dağlı, ne yazık ki duyarsızlığın hala sürdüğünü ekledi.