Bizimle iletişime geç
İLAN365 – Son Dakika Haber Sitesi – Son Dakika Haberler

İLAN365 – Son Dakika Haber Sitesi – Son Dakika Haberler

Güncel

13 Ocak 2021 Çarşamba 12:52:48

Kredi Notu Nasıl Yükseltilir?

Kredi notu nasıl yükseltilir? Kredi notu, banka müşterilerinin borç ödeme alışkanlıklarını ölçen çok önemli finansal bir enstrümandır. Kredi notu sayesinde kişinin borç ödeme geçmişine kolayca bakılabildiği gibi yine kredi notu sayesinde kişinin finansal durumu hakkında temel bilgiler edinilebilir.

Kredi notu, bireyin ev almasından tutun da sıradan bir banka kredisine kadar pek çok konu hakkında kişiye engel olabilir. Bu nedenle, kredi notu sorunun acilen düzeltilmesi gerekir.

 • Kredi Notu Derecelendirmesi
 • Kredi Notu Nasıl Öğrenilir
 • Kredi Notunun Gerekli Olduğu Durumlar
 • Kredi Notu Yükseltme Teknikleri

Kredi Notu Derecelendirmesi

Kredi notu, 0’dan 1900’e kadar derecelendirilir. 1900 en iyi kredi notu, 0 en kötü kredi notudur. Borç taksitlerini uzun süre ödemeyen kişilerin kredi notları 0’a kadar düşer. Kredi notunun 0’a düştüğünde kara listeye alınırsınız ve bankalardan 5 yıl boyunca hiçbir kredi kartı ve kredi ürünü kullanamazsınız.

 • 0-600 arası kredi notu en kötü kredi notudur, bu aşamada herhangi bir kredi kartı almak veya kredi kullanmak mümkün değildir.
 • 600-900 arası kredi notu kötü kredi notudur. Bu aşamada bankalardan düşük limitli bir kredi kartı alabilirsiniz fakat kredi çekmeniz mümkün değildir.
 • 900-1100 arası kredi notu kötü-orta anlamına gelir. Bu aşamada gelirinize oranla bir kredi kartı sahibi olabilirsiniz ancak kredi almanız pek mümkün değil.
 • 1100-1300 arası kredi notu, kredi kartı almak için yeterli fakat iyi bir kredi için yeterli değildir. Bu notla ihtiyaç kredisi çekebilirsiniz fakat ev veya araba alacak kadar kredi alamazsınız.
 • 1300-1500 arası kredi notu nispeten iyi sayılır. Bu aşamada aylık gelirinizin 5-6 katına kredi çekmek mümkündür.
 • 1500-1700 arası kredi notu iyi bir not aralığıdır. Araba veya araba değerinde kredi alabileceğiniz bir nottur, fakat ev almak için yeterli değildir.
 • 1700-1900 arası kredi notu en iyi not seviyesidir. Bu aşamada bankanın size atadığı maksimum limitlere kadar kredi alma imkânınız var.

Kredi Notu Nasıl Öğrenilir?

Kredi notunuzun ne kadar olduğunu merak ediyor olabilirsiniz. Öğrenmek için aşağıdaki yöntemleri kullanabilirsiniz.

 • Findeks Kredi Notu Sorgulama (Ücretli)
 • Bankadan Kredi Notu Sorgulama (Ücretli)

Kredi Notunun Gerekli Olduğu Durumlar

Kredi notu nasıl yükseltilir sorusuna cevap vermeden önce kredi notunun hangi durumlarda gerekli olduğuna bir bakalım. Günümüzde her şeyi birikmiş paramızla almak mümkün değildir. Örneğin bir ev almak istediğimizde 10 sene-15 sene para biriktiremeyiz.  Bu nedenle banka kredisine ihtiyaç duyarız, eskiden bankalar kredi vermek için çok şart aramıyordu fakat 2008’de ABD’de meydana gelen konut kredisi krizi ile, kredi vermek için talep edilen şartlar çok ağırlaştı. Bu nedenle hemen her konuda kredi notuna ihtiyaç duyabiliriz.

 

 • Kredi Kartı Kullanımı
 • Taşıt veya konut alımlarında
 • İhtiyaç Kredisi alımında
 • Peşin ödeme yapmadığınız her alanda ihtiyaç duyulur.

Kredi Notu Yükseltme Teknikleri

Aşağıdaki yöntemleri uygulayarak kredi notunuzu kolayca yükseltebilirsiniz.

 • Borçlarınızı Ödeyin
 • Gelirinizi Artırın
 • Kredi Başvurusu Yapmayın
 • Banka hesabınızdaki para miktarını artırın.
 • Sık sık ATM ve banka kullanın.

Borçlarınızı Ödeyin

Borç, kredi notunun en büyük kamçısıdır. Kredi alır almaz kredi notunuz düşecektir, bunun en büyük sebebi aldığınız kredi nedeniyle yeni kredileri ödeyemez oluşunuzdur. Kredi notunuz 1900 dahi olsa, bir konut kredisi aldığınızda 700-800’lere kadar düşebilir. Eğer borcunuzu öderseniz kredi notunuzun yükseldiğini adım adım göreceksiniz.

Gelirinizi Artırın

Gelirinizin yükselmesi mevcut borç taksidi yükünüzün gelirine oranını azaltır, bu da kredi notunuzun yükselmesini sağlar. Örneğin, ayda 2000 lira kredi taksidi ödediğinizi varsayalım. Aylık geliriniz 6000 liraysa, kredi borcunuzun gelirinize oranı %33 olur, ancak geliriniz 8000 liraya çıktığında bu oran %25’e düştüğünden daha fazla kredi alma imkânınız doğar, bu da kredi notunuzu yükseltir.

Kredi Başvurusu Yapmayın

Kredi almak isteyen vatandaşların çoğu, ısrarla sürekli olarak kredi başvurusu yaparlar. Alınan her bir red, kredi notunuzu düşürdüğünden devamlı başvuru yapmayın. Önce bankayı arayıp neden red cevabı aldığınızı sorun, ardından red cevabı almanıza neden olan faktörleri düzeltin, bu faktörler gelir düşüklüğü, borç yükü ve benzeri konular olabilir.

Banka Hesabınızdaki Para Miktarını Artırın

Kredi notu nasıl yükseltilir sorusunun cevaplarından biri de bankadaki paranız. Banka hesabınızdaki para miktarı kredi almanızı önemli ölçüde etkiliyor. Bankalar kredi verirken sadece gelirinizi veya kredi notunuzu değil, bankadaki para miktarınızı da incelerler. Bu önemli bir detaydır ve paranın artması kredi almanızı kolaylaştırır. Hemen bir örnek verelim, diyelim ki aylık gelirinizle maksimum 90 bin TL kredi alabiliyorsunuz, banka hesabınızda 40 bin TL varsa, bu kredi limiti 130 bin TL’ye kadar çıkabiliyor. Yani banka hesabınızda ne kadar çok para varsa, o kadar çok kredi alabilir hale geliyorsunuz.

Sık Sık ATM ve Banka Kullanın

Yine bu da pek bilinmeyen bir yöntem. Bankadaki her hareketiniz takip ediliyor, bu nedenle pozitif yönlü hareketler kredi notunuzu önemli ölçüde artırır. Örneğin hesabınıza düzenli para girişi, sürekli yatırım işlemlerinin yapılması, para çekilip yatırılması, bankaya iyi bir imaj vererek kredi skorunuzu artırır.

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı