Kurda Yükseliş Devam Ediyor: Dolar Yeniden 7,5 Üzerinde!

dolar tl kur

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Dolar’ın son haftalarda, 7,4 ile 6,9 arasındaki hareketliliği, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın sıkı faiz politikasının ardından kurun yönünü aşağı çevirmesine neden oldu. Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın görevinden istifa etmesi ve faiz artışı, Doların 6,9’lu seviyelerde kalmasına neden oldu. Ancak ABD tahvillerindeki hareketlilik, doların TL karşısında yükselmesine neden oldu. Bununla birlikte, TL sadece dolar karşısında değil, tüm para birimleri karşısında negatif ayrıştı.

Dolar 7,5’yi, Euro 9,05’i geçti

Uzun bir aradan sonra gelen yükselişle serbest piyasada bugün dolar 7,5, Euro ise 9,05 seviyesini aştı. Bu haftanın ilk gününde 7,2’li seviyelerden işlem gören dolar, geçtiğimiz ay son 6 ayın en düşük seviyesi olan 6,98’i test etmişti.

Dolarda direnç seviyeleri ne?

Dünya gazetesine konuşan Tera Yatırım Araştırma Uzanı Hüseyin Emre Tavacı, “Kur 7.50 TL’nin üzerini test etti. Şubat ayı içerisinde TL’nin güçlü duruşu ile 7.00 TL seviyesinin altına sarkarak 6.90 TL’yi test eden dolar/TL kuru, geçtiğimiz hafta içerisinde ABD’de oluşan enflasyonist beklentilere paralel 10 yıllık tahvil faizlerinde yaşanan yükseliş ile yönünü yukarı çevirdi. Doların küresel bazda değer kazanımının sürmesi ile bu hafta da yükselişine devam eden kur, 18 Ocak tarihinden bu yana 7.5131 TL ile en yüksek seviyesini gördü. Bu akşam Wall Street Journal tarafından düzenlenecek etkinlikte konuşacak olan Fed Başkanı Jerome Powell’ın para politikasına yönelik yapacağı açıklamaları takip edeceğiz. Kurda 7.50 TL üzerinde kalıcılık sağlanması durumunda 7.55 ve 7.62 TL direnç seviyeleri söz konusu olabileceği gibi olası geri çekilmeler görmemiz halinde ise 7.40 ve 7.32 TL destek seviyelerini takip edeceğiz.” dedi.

Yorumlar kapalı.