Kuyumcular ‘500 Gram Altın’ Teminatına Tepki İçin Ankara’da Toplandı

Ticaret Bakanlığı’nın kuyumcu esnafına getirmeyi planladığı 500 gramlık altın teminatına esnaflardan tepki geldi…

kuyumcu 500 gram altın teminatı

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Ticaret Bakanlığı’nın Türkiye’deki yaklaşık 40 bin kuyumcudan 500 gram altın teminat alacağını belirtmesinin ardından esnaflar tepki gösterdi. Bakanlığın taslak halindeki maddesinin basına yansımasının ardından, “Kuyum Ticareti Hakkında Yönetmelik Taslağı” maddelerine birçok tepki geldi. Ancak tepkiler en çok, her kuyumcunun 500 gram altın teminatını devlet bankasına yatırması zorunluluğu oldu. Taslakta yer alan ifadeye göre her kuyumcu, faaliyetini sürdürmesi için bir kamu bankasına teminat olarak 500 gram altın yatırmak zorunda olacak. Bu altının, faaliyet devam ettiği müddetçe kamu bankasında kalması ve dileyenlere faizinin ödenmesi teklif edilecek.

Görüşme yapıldı, 250 gram altına düştü

İstanbul Kuyumcular Odası Başkanı Mustafa Akayık, bunun bir yasa değil de yönetmelik olduğunu belirterek, kesin bir karar olmadığını söyledi. Kuyumcuların kendi aralarında toplanarak konuyu tartıştığını ifade eden Akayık, “Yönetmeliğin esnafı zorlayacak ve piyasadaki ticari hayata olumsuz yansıyacak muhtemel maddelerini gerekçeleriyle gündeme getirdik. Görüşme olumlu geçti ve sektör lehine bazı ilerlemeler kaydedildi. Buna göre taslakta daha önce 500 gram olarak yer alan teminat tutarı 250 grama düşürüldü. Ancak sektörün sekteye uğramaması için bunun hiç alınmaması veya yetki belgesi kapsamında bir sözleşmeyle teminat vermeden sorunun çözülmesini talep ettik. Sonuç olarak hiç alınmayacak gibi görünüyor” dedi. 

Sektör temsilcileri, yönetmelik taslağında 500 gram altın teminatının tamamen kaldırılması gerektiğini söylüyor. Bununla birlikte Bakanlık, 40 bin kuyumcudan alınacak altınla toplam 20 ton altın rezervinin kamu bankalarına yatırılmasını amaçlıyordu.