Mahkeme İtirazı Reddetti: Google, Gizli Sekmede Kullanıcıları Takip Ettiği İçin Yargılanacak

google şirket

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Teknoloji devleri kimi zaman kritik davalarla karşı karşıya geliyor. Dünyanın en büyük teknoloji firmalarından Google da böyle bir konuyla gündeme geldi. Google, geçtiğimiz yıl ABD’de kullanıcıları gizli sekme kullanırken bile takip ettiği gerekçesiyle yasaları ihlal etmekle suçlandı. Kullanıcıları yanıltarak verileri gizli bir şekilde toplama suçuyla hedef gösterilen şirket, bu suçlamanın ardından 5 milyar dolarlık tazminat davası ile karşı karşıya kaldı.

Google davanın düşmesini istedi

Google, bu talebin ardından davanın gerekçelerini reddetti ve bir Google sözcüsü, “Chrome’daki gizli sekme, size etkinliğiniz tarayıcınıza veya cihazınıza kaydedilmeden internette gezinme seçeneği sunar. Her yeni gizli sekme açtığınızda açıkça belirttiğimiz gibi, web siteleri oturumunuz sırasında göz atma etkinliğiniz hakkında bilgi toplayabilir.” dedi.

Mahkeme kabul etmedi: Google yargılanacak

Gelen bilgilere göre mahkeme Google’ın isteğini kabul etmedi ve şirket, kullanıcıları gizli sekmede takip ederek veri topladığı gerekçesiyle 5 milyar dolarlık tazminat cezası ile yargılanacak. Google, kullanıcıları yanılttığı için ciddi bir ceza ödemek durumunda kalabilir. 

Mahkemenin sonucunda şirket, kullanıcı gizliliğine daha da çok önem verecek şekilde politikasını güncelleyebilir. Bu durumu zaman gösterecek.