Meral Akşener’le ters düşünce “L” dönüşü yaptı!

Emeklilikten bunalmış 104 amiral tarafından hazırlanan darbe tehditli bildiri için “Altına aynen imzamı atıyorum” ifadelerini kullanan İYİ Parti'nin İzmir Milletvekili Aytun Çıray, "L" dönüşü yaptı.

on

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Montrö ve Kanal İstanbul tartışmaları ile tarikatçı amirali bahane ederek hükümet özelinde millî iradeyi darbe ile tehdit eden 104 emekli amiral, hadsiz bildirisinde isteklerini sıralamış ve “Aksi takdirde…” diyerek hükümete ve Türk milletine parmak sallamıştı.

“Altına aynen imzamı atıyorum”

Emeklilikten ve pandemi yasakları sebebiyle yaşlarından dolayı sokağa çıkamamaktan sıkılan 104 amiralin Türkiye’nin sert tepkisi çeken bildirisinden kısa süre sonra şahsi sosyal medya hesaplarından paylaşım yapan İYİ Parti’nin İzmir Milletvekili Aytun Çıray, eski bir tabip teğmen olarak bildirinin altına aynen imzasını attığını belirterek, 104 eski amirale açık destek vermişti.

Sadece “zamanlama ve üslup” sorunu varmış!

İYİ Partili Aytun Çıray, genel başkanı Meral Akşener’in “zevzeklik” çıkışı ve Türkiye’den yükselen sert tepki sonrası “altına aynen imzamı atıyorum” dediği bildiri ile ilgili “L” dönüşü yaptı. BBC Türkçe’nin sorularını cevaplayan Aytun Çıray, bildirinin gece vakti yapılmasını ve üslubunu doğru bulmadığını söyledi. Aytun Çıray, bildirinin üslubunun ve gece yarısı açıklanmasının halkta darbe korkusunu tetiklediğini, “saat” ve “üslup” olarak bildiriyi eleştirdiklerini kaydetti.

Bildiri üslup, zamanlama ve içerik olarak halkın tepkisini çekmişti. Aytun Çıray ise tam bir “U” dönüşü değil, sadece üslup ve zamanlamada sorun olduğunu belirterek “L” dönüşü yapmış oldu.

Aytun Çıray’ın sosyal medya paylaşımında “104 emekli amiral” ya da “104 eski amiral” yerine sanki görevdeymiş gibi “104 amiral” ifadesini kullanarak bildirinin etkisini artırmaya çalıştığı görülmüştü.

Aytun Çıray’a göre “darbe korkusu”

Aytun Çıray’ın BBC Türkçe’deki açıklamasında yanıldığı en büyük konu ise *Milletin bilinç altındaki darbe korkusu” ifadesi. Zira gelen tepkilere bakıldığında bunun bir korku değil, öfke olduğu kolaylıkla anlaşılabiliyor.