Merkez Bankası Faiz Artırdı: Dolar Çakıldı! Şimdi Ne Olacak?

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası, politika faizini artırarak yüzde 17’den yüzde 19’a çıkardı… Bunun ardından dolarda sert düşüş var.

merkez-bankasi-faiz-artirdi-yuzde-19

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Para Politikası Kurulu toplandı. Politika faizinin açıklandığı toplantıda, 200 baz puan artırım yapılarak faiz yüzde 19’a çıkarıldı. MB tarafından yapılan açıklamada “Bazı sektörlerde belirginleşen arz kısıtları ile gerçekleştirilen ücret ve yönetilen fiyat ayarlamaları, orta vadeli enflasyon görünümü üzerindeki önemini korumaktadır” ifadesine yer verildi.

‘Güçlü bir ilave parasal sıkılaştırma’

Daha önce de sert faiz artırımları ile gündeme gelen Merkez Bankası, bu kararını “Genişleyici parasal ve mali politikalar ile aşılama sürecinde yaşanan olumlu gelişmelerin etkisiyle küresel büyüme görünümünde iyileşme ve uluslararası emtia fiyatlarında artış görülmektedir. Yükselen küresel enflasyon beklentileri, gelişmiş ülke para politikalarına ilişkin belirsizliklere ve küresel finansal piyasalarda dalgalanmaya yol açmaktadır. Yukarı yönlü riskler dikkate alınarak önden yüklemeli ve güçlü bir ilave parasal sıkılaştırma yapılmasına karar verilmiştir” cümleleri ile açıkladı.

Dolarda sert düşüş

Merkez Bankası’nın faiz kararının ardından dolarda sert bir düşüş yaşandı… Gün içinde 7,5 seviyesini gören Dolar, TL karşısında 7,33 seviyesine geriledi.