Microsoft'ta Güvenlik Açığı: 60 Bin Şirket Hacklendi

Bloomberg’ün iddiasına göre Microsoft yazılımlarındaki bir güvenlik açığı, on binlerce şirketin hacklenmesine neden oldu. Küçük ve orta ölçekli işletmeleri hedef alan siber saldırı ile ilgili olarak bir güvenlik şirketi olan Huntress, bilgisayar korsanlarının bankalar başta olmak üzere birçok sektörde şirketleri hedef aldığını, bunların arasında elektrik şirketleri, yaşlı bakım evleri ve bazı gıda şirketlerinin olduğu bildirildi.

Microsoft'ta Güvenlik Açığı: 60 Bin Şirket Hacklendi

Bloomberg’ün iddiasına göre Microsoft yazılımlarındaki bir güvenlik açığı, on binlerce şirketin hacklenmesine neden oldu. Küçük ve orta ölçekli işletmeleri hedef alan siber saldırı ile ilgili olarak bir güvenlik şirketi olan Huntress, bilgisayar korsanlarının bankalar başta olmak üzere birçok sektörde şirketleri hedef aldığını, bunların arasında elektrik şirketleri, yaşlı bakım evleri ve bazı gıda şirketlerinin olduğu bildirildi.Sıfır gün açıkları duyurulmuştu


Microsoft, bu hafta yaptığı açıklamada siber saldırıların gerçekleştirilmesine izin veren bir sıfırıncı gün açığı tespit edildiğini duyurmuştu. Şirket, bu açıkla ilgili olarak bilgisayar korsanlarının Çin devleti destekli olduğunu söylemiş, Microsoft Exchange Server’ın şirket sürümlerine erişmek için açığın kullanıldığını aktarmıştı. Siber saldırganlar bu açığı kullanıp eğitim kurumlarına, savunma sanayi şirketlerine ve STK’lara sızmaya çalıştı.


Microsoft’un Çin destekli siber saldırı iddialarıyla ilgili olarak Çinli devlet yetkilileri, şirketin bu iddialarının temelsiz olduğunu ve kanıt sunulması gerektiğini bildirdi. 

Güncelleme Tarihi: 07 Mart 2021, 15:07
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER