Montrö bildirisine imza atan 10 emekli amiral gözaltında!

104 emekli amiral tarafından Montrö Boğazlar Sözleşmesi hakkında yayınlanan bildiri tepkilere neden olmuştu. Söz konusu bildiride, Boğazlar, Marmara Denizi, İstanbul ve Çanakkale'de Türkiye'ye egemenlik haklarını tümüyle geri kazandıran Montrö Boğazlar Sözleşmesi'ni tartışma meselesi haline getirebilecek bütün eylemler ve açıklamalardan uzak durulması gerektiği ifade edilmişti.

Montrö bildirisine imza atan 10 emekli amiral gözaltında!
104 emekli amiral tarafından Montrö Boğazlar Sözleşmesi hakkında yayınlanan bildiri tepkilere neden olmuştu. Söz konusu bildiride, Boğazlar, Marmara Denizi, İstanbul ve Çanakkale'de Türkiye'ye egemenlik haklarını tümüyle geri kazandıran Montrö Boğazlar Sözleşmesi'ni tartışma meselesi haline getirebilecek bütün eylemler ve açıklamalardan uzak durulması gerektiği ifade edilmişti. Hükümet yetkilileri, bildirinin "darbe iması" taşıdığını belirterek, sert bir şekilde tepki göstermişti. Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından konuya dair tahkikat başlatılmıştı.


10 emekli amiral gözaltında


Söz konusu tahkikat dâhilinde 10 emekli amiralin gözaltına alındığı öğrenildi.

Açıklamada ne denildi?


Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından konuya dair yapılan açıklamada, Montrö Boğazlar Sözleşmesi hakkındaki bildiri ile "anayasal düzene ve devletin güvenliğine karşı suç işlendiği" gerekçesiyle res'en tahkikat başlatıldığı ifade edildi. Delillerin ortadan kaldırılmasını önlemek ve varsa diğer şüphelilerin hızlı bir şekilde belirlenmesini sağlamak için 10 şüphelinin gözaltına alınmasına ve arama işleminin gerçekleştirilmesine karar verildiği belirtildi. 4 şüphelinin de arama işlemlerinin gerçekleştirilmesinin ardından yaş durumları nedeniyle gözaltına alınmadan kendilerine tanınan üç günlük sürede Ankara İl Emniyet Müdürlüğüne başvurmalarına yönelik karar alındığı kaydedildi.Sonuç olarak 10 emekli amiralin gözaltına alındığı, 4 emekli amiralin adreslerinde ise arama işlemlerinin gerçekleştirildiği bildirildi.

Gözaltına alınan emekli amiraller şöyle:

- Ali Sadi Ünsal,

- Turgay Erdağ,

- Türker Ertürk,

- Kadir Sağdıç,

- Bülent Olcay,

- Nadir Hakan Eraydın,

- Ramazan Cem Gürdeniz,

- Alaettin Sevim,

- Atilla Kezek.

İfade vermeleri istenen emekli amiraller ise şu şekilde:

- Atilla Kıyat,

- Mustafa Özbey,

- Cemil Şükrü Bozoğlu,

- Engin Baykal.

Bildiride özetle hangi ifadeler kullanıldı?


Emekli amiraller tarafından yayınlanan bildiride, Montrö Boğazlar Sözleşmesi'nin hem Türk Boğazları'ndan geçişi düzenlediği hem de Çanakkale, Boğazlar, İstanbul ve Marmara Denizi'nde Türkiye'nin egemenlik haklarını tümüyle yeniden kazanmasını sağladığı ifade edildi. Lozan Barış Antlaşması'nı tamamladığı belirtilen Montrö Boğazlar Sözleşmesi'nin diplomasi bakımından büyük bir zafer olduğu kaydedildi. Öte yandan, Montrö Boğazlar Sözleşmesi'nin tartışılmasına yol açabilecek bütün eylemlerden ve açıklamalardan uzak durulması için çağrıda bulunuldu.


MSB'den tepki geldi


MSB (Millî Savunma Bakanlığı) tarafından yapılan açıklamada, bildirinin demokrasiye hasar verdiği ve askerlerin motivasyonunu kötü yönde etkilediği belirtildi. Açıklamada, hiçbir görev ve yükümlülüğe sahip olmayan insanların TSK'yı (Türk Silahlı Kuvvetleri) kişisel arzuları için araç olarak kullanamayacağı aktarıldı.

Güncelleme Tarihi: 05 Nisan 2021, 08:41
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER