Montrö bildirisinin imzacılarından biri İYİ Partili çıktı!

104 emekli amiral tarafından Montrö Boğazlar Sözleşmesi'ne dair bir bildiri yayınlandı. Söz konusu bildiride, Montrö Boğazlar Sözleşmesi'nin hem Türk Boğazları'ndan geçişi düzenlediği hem de İstanbul, Marmara Denizi, Çanakkale ve Boğazlar'da Türkiye'ye egemenlik haklarını yeniden kazandırdığı ifade edildi.

Montrö bildirisinin imzacılarından biri İYİ Partili çıktı!
104 emekli amiral tarafından Montrö Boğazlar Sözleşmesi'ne dair bir bildiri yayınlandı. Söz konusu bildiride, Montrö Boğazlar Sözleşmesi'nin hem Türk Boğazları'ndan geçişi düzenlediği hem de İstanbul, Marmara Denizi, Çanakkale ve Boğazlar'da Türkiye'ye egemenlik haklarını yeniden kazandırdığı ifade edildi. Lozan Barış Antlaşması'nı tamamladığı belirtilen Montrö Boğazlar Sözleşmesi'ni tartışma meselesi haline getirecek tüm davranışlardan ve açıklamalardan kaçınılması için çağrıda bulunuldu. Montrö Boğazlar Sözleşmesi'nin diplomatik bakımdan çok önemli bir zafer olduğuna dikkat çekildi. Öte yandan, söz konusu sözleşme ile Türkiye'nin istemeden herhangi bir savaşa dâhil olmasının önüne geçildiği ifade edildi.


İYİ Partili çıktı


Montrö bildirisine imza atan emekli amirallerden biri olan Ergun Mengi'nin İYİ Partili olduğu ortaya çıktı. Mengi, söz konusu partide Uluslararası Siyasi Kuruluşlar ve Jeo Stratejik Analizlerden Sorumlu Başkan Yardımcılığı görevini yürütüyor.


Akşener ne demişti?


İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, Montrö bildirisine ilişkin yaptığı açıklamada, emekli amirallerin canlarının sıkıldığını ve bu nedenle gece yarısı bir bildiri yayınladıklarını ifade etmişti. Akşener, bunun bir "zevzeklik" olduğunu dile getirmişti. Türkiye'de işsiz 104 gencin sıkıntılarının, tabletsiz 104 öğrencinin sorunlarının ve siftah yapamayan 104 esnafın problemlerinin konuşulması gerektiğini ifade eden Akşener, söz konusu bildiri ile gerçek gündemin üstünün örtülmeye çalışıldığını belirtmişti.Akşener, yapay gündem yaratmaya çalışanlar tarafından ortaya konulan perdenin hızlı bir şekilde indirileceğini belirterek, İYİ Parti'nin her zaman demokrasinin yanında olacağına dikkat çekmişti. Türkiye'de gece yarısı yayınlanan bildirilerin muhtıraları ve darbeleri anımsattığını vurgulayan Akşener, bu nedenle AK Parti'nin (Adalet ve Kalkınma Partisi) "üzerinde tepinme" şansını elde ettiğini söylemişti. Akşener, İYİ Parti'nin vesayetin karşısında durduğunu aktarmıştı.

Tartışmalar nasıl başlamıştı?


TBMM (Türkiye Büyük Millet Meclisi) Başkanı Şentop, İstanbul Sözleşmesi'nin feshinin ardından yaptığı açıklamada, Montrö Boğazlar Sözleşmesi'nin de Cumhurbaşkanı kararıyla iptal edilebileceğini söylemişti. Şentop, daha sonra yaptığı açıklamada ise yanlış anlaşıldığını belirterek, söz konusu sözleşmenin iptalinin imkânsız olduğunu dile getirmişti.

Güncelleme Tarihi: 05 Nisan 2021, 09:05
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER