MSB’den tarikat merkezi açıklaması: İnceleniyor!

MSB (Millî Savunma Bakanlığı), bir amiralin tarikat merkezindeki görüntüleri hakkında inceleme başlatıldığını duyurdu.

milli_savunma_bakanlığı

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

25 Mart Perşembe günü ortaya çıkan görüntülerde, bir amiralin makam aracını kullanarak tarikat merkezine gittiği ve zikre katıldığı fark edilmişti. Söz konusu görüntüler, ilk olarak “Veryansın.tv”de yayınlanmıştı. Tarikat merkezinde bir amiralin üniforma ile namaz kıldığı görülmüştü.

Görüntülerin tepki çekmesi üzerine MSB’den (Millî Savunma Bakanlığı) açıklama geldi. Açıklamada, görüntülerin bütün yönleriyle incelendiği ifade edildi.

“İrticai faaliyetlere karışmamış olması” koşulu kaldırıldı

Açıklamada, Harp Okulları Yönetmeliği’nde yapılan değişikliğe dair ayrıntılara da yer verildi.

Giriş Koşulları başlığı altındaki 44’üncü maddeye değinilen açıklamada, “tavır ve hareketleriyle kanun dışı, bölücü, irticai ve yıkıcı ideolojik fikirleri benimsememiş olması, söz konusu faaliyetleri gerçekleştirmemiş ve bu faaliyetlerde hiçbir şekilde yer almamış olması” koşulunun kaldırıldığı belirtildi.

Yeni yönetmeliğin, eskisine kıyasla daha somut, daha ayrıntılı ve mevcut mevzuata daha uygun olduğu ifade edildi.

“20 binden fazla personel ihraç edildi”

Hava Muharebe Binbaşı Pınar Kara, 15 Temmuz 2016 tarihinden beri 21 bin 494 personelin ihraç edildiğini bildirdi. Kara, söz konusu tarihten beri 3 bin 173 personele yönelik idari sürecin de devam ettiğini aktardı.

“231 terörist etkisiz”

1 Mart 2021 tarihinden beri hem sınır ötesinde hem de Türkiye’de düzenlenen terör operasyonları kapsamında 231 teröristin etkisizleştirildiğini ifade eden Kara, Mart ayı içerisinde Suriye’de komandolar tarafından DEAŞ’lı teröristler dâhil olmak üzere 183 teröristin etkisizleştirildiğini duyurdu.

“Yunan yetkililere davetimizi tekrar ettik”

Kara, güven artırıcı tedbirler toplantılarından 4’üncüsünün Türkiye’nin başkenti Ankara’da gerçekleştirilmesine yönelik davetin Yunan yetkililere yeniden iletildiğini söyledi.