Muhalefetten Montrö bildirisi açıklaması: Sahte gündem!

Muhalefet partileri, 104 emekli amiral tarafından Montrö Boğazlar Sözleşmesi hakkında yayınlanan bildiri aracılığıyla "sahte gündem yaratma çabası içerisinde olunduğunu" ifade etti.

montrö_bildirisi1

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

104 emekli amiral, Montrö Boğazlar Sözleşmesi’nin tartışma meselesi olmasına yol açabilecek eylemlerden ve açıklamalardan uzak durulması gerektiğine dair bir bildiri yayınladı. Söz konusu bildiriye AK Parti (Adalet ve Kalkınma Partisi) tarafından sert tepki geldi. Muhalefet partileri ise bu bildiri aracılığıyla sahte gündem yaratma çabası içerisinde olunduğunu kaydetti.

Kılıçdaroğlu: Tek gündem vatandaşların sofrası!

CHP (Cumhuriyet Halk Partisi) Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, sahte gündemlerin tutmayacağını ifade etti. Kılıçdaroğlu, tek gündemin vatandaşların sofrası olduğunu dile getirdi.

Babacan: Yapay mağduriyet kampanyası!

DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, iktidar tarafından sık sık “düşman” yaratıldığını ve “yapay mağduriyet kampanyası” yürütüldüğünü aktardı. Babacan, söz konusu kampanyaya devlet kurumlarının alet edilmesinin Türkiye’nin geleceğini olumsuz etkileyeceğini belirterek, tam demokrasinin tek çözüm olduğunu aktardı.

Davutoğlu: Gerçekleri unutturmak istiyorlar!

Gelecek Partisi Başkanı Ahmet Davutoğlu, yaptığı ilk açıklamada, sivil veya militarist ayrımı yapılmaksızın darbe yanlısı olanlara geçit verilmemesi gerektiğini kaydetti. Davutoğlu, 103 emekli amiral tarafından yayınlanan bildiriyle Türkiye’nin geçmişinin ve şu anda yaşadığı hassas dönemin unutulduğunu belirterek, bu durumu “art niyetli bir sorumsuzluk” olarak nitelendirdi.

Davutoğlu, daha sonra yaptığı açıklamada ise söz konusu bildiri ile iktidar tarafından mağduriyet algısı yaratıldığını ifade ederek, gerçeklerin unutturulmak istendiğini aktardı. İktidarın gündem değişikliği yapmak yerine “yönetim kurulu üyeliklerinin huzur haklarının nasıl alınabildiği” sorusuna yanıt vermesini isteyen Davutoğlu, böylece Kılıçdaroğlu’nun tepkisinden sonra tamamen farklı bir açıklama yapmış oldu.

Ne olmuştu?

104 emekli amiral tarafından yayınlanan bildiride, Montrö Boğazlar Sözleşmesi ile Kanal İstanbul’un tartışma meselesi haline getirilmesinden endişe duyulduğu ifade edilmişti. Türk Boğazları’nın çok uluslu antlaşmalar doğrultusunda yönetildiği kaydedilen bildiride, bu antlaşmalardan biri olan Montrö Boğazlar Sözleşmesi’nin Türk Boğazları’ndan geçişi düzenlemesinin yanı sıra Boğazlar, Marmara Denizi, Çanakkale ve İstanbul’da Türkiye’ye egemenlik haklarını tümüyle geri kazandırdığı ifade edilmişti.

Bildiride, söz konusu sözleşmenin, Lozan Barış Antlaşması’nı tamamladığı ve diplomaside kazanılan önemli bir zafer olduğu aktarılmıştı. Montrö Boğazlar Sözleşmesi ile Karadeniz’in “barış denizi” haline getirildiğine dikkat çekilen bildiride, bu sözleşme ile Türkiye’nin herhangi bir savaşa rızası olmadan katılmasının önüne geçildiği belirtilmişti. Bildiride, İkinci Dünya Savaşı’nda Türkiye’nin tarafsızlığını muhafaza etmesine olanak tanıyan Montrö Boğazlar Sözleşmesi’ni tartışma meselesi haline getirebilecek bütün eylemler ve açıklamalardan uzak durulması gerektiği kaydedilmişti.