NASA, Ay Misyonu İçin Geliştirilmiş SLS Roketini Test Etti

NASA, Artemis projesi kapsamında insanlığı yeniden Ay’a götürecek olan roketi SLS’yi test etti. Roket, 8 dakika içinde uzaya çıkabilecek.

nasa-sls-artemis

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Uzayla ilgili çalışmalarda son yıllarda ciddi bir atılım söz konusu. Özel şirketlerin de uzay çalışmalarına adım atmasının ardından SpaceX ve Blue Origin gibi büyük şirketler Mars’a yolculuk ya da uydu interneti gibi çeşitli alanlarda adım atıyor. Uzay çalışmalarının öncülerinden NASA da, bu süreçte iddialı projelere odaklandı. 1972 yılından bu yana Ay’ın yüzeyine iniş yapmayan NASA, Uzay Fırlatma Sistemi (SLS) sistemleri odaklı çalışıyor. Ay’a yolculuk adına kullanılacak bu roket ile başarılı bir test gerçekleştirildi.

Artemis projesi 2017’de Trump tarafından başlatıldı

4 yıl önce dönemin başkanı Donald Trump’ın başlattığı Artemis projesi kapsamında geliştirilen SLS ile, roketler 8 dakika içinde atmosferi aşıyor. Simülasyon testlerinin ardından NASA, uzay roketinin atmosferden çıkışını ilk kez test etti. 

Dört adet güçlü motor içeren SLS, iki güçlendirici ile çok hızlı bir şekilde çıkış yaptı ve ciddi bir gaz bulutu ortaya çıktı.

NASA, motoru 8 dakika çalıştırıp fırlatmayı simüle etmeyi amaçlamıştı ancak 4 buçuk dakika çalışan motorlar, ihtiyaç duyulan verileri verdi. SLS Program Müdürü John Shannon, ilk sıcak ateşleme testi ile ilgili “Şu ana kadarki uçtuğumuz en ağır araç olacak” dedi. Roketin çalışma mantığı, ana yakıt olarak sıvı hidrojen, yakıtı yakmak içinse sıvı oksijen kullanmaya dayanıyor. 

Yorumlar kapalı.