Nedeni İçeriklerinin Kullanılması: Wikipedia, Google ve Apple’dan Para Alacak

Vikipedi’nin geliştiricisi olan Wikimedia Vakfı, içeriklerini kullanan Apple, Google ve Amazon gibi şirketlerden para almayı planladığını bildirdi.

wikipedia-para-alacak-facebook-google-apple

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Özgür ansiklopedi sloganı ile yola çıkmış ve milyonlarca terim ve konu ile ilgili içerik bulunabilen Vikipedi, güvenilir bir bilgi merkezi olmasından ötürü açıklamaları birçok platform tarafından referans olarak kullanılıyor. Öyle ki, Apple ve Amazon gibi şirketlerin sesli asistanları ile iletişime geçtiğinizde ilk olarak Vikipedi’deki bilgiler ele alınıyor. Bununla birlikte Google’da bir konuda arama yaptığınızda, Vikipedi bilgi kartı sağ kısımda yer alıyor, bu sayede kullanıcılara herhangi bir siteye giriş yapmadan aradıklarını Vikipedi üzerinden bulabiliyor.

Wikimedia Vakfı ücretli hizmet sunacak

Vikipedi bilgilerini ücretsiz bir kaynak olarak kullanan teknoloji devleri, bugüne kadar hiçbir harcama yapmadı ancak bu durum çok yakında değişebilir. Gelen bilgilere göre Wikimedia Vakfı, Wikimedia Enterprise adı ile bir şirket kuracak ve ticari ürünler geliştirecek. 

Bu adım, Vikipedi içeriklerini her gün milyonlarca kullanıcıya ücretsiz olarak sunan Apple, Google, Facebook, Amazon gibi büyük şirketlerin ücret ödemesini gerektirecek. Bununla birlikte, para kazanma sürecine, tamamen gönüllülük esasına dayanan Vikipedi gönüllülerince sıcak bakılmaması da söz konusu olabilir.