Nisanda kış geldi

Trakya'da başlayan kar yağışının ardından İstanbul'da soğuk, rüzgar ve yağmur etkisini gösteriyor. Dün 20 derecenin üzerinde kaydedilen sıcaklıkların bugün 8 derecenin altına indiği görüldü.

on

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Hafta ortasından bu tarafa yaşanılan bahar havası, sıcaklık değerlerinin bir anda hızla düşmesiyle birlikte yerini soğuk havaya bıraktı.

Bir gecede 12 dereceden fazla düşüş olan sıcaklıklar, Trakya’da kar yağışının başlamasına neden oldu. Cuma gününden itibaren karlı ve soğuk hava İç Anadolu Bölgesi’nin de birçok noktasında etkisini gösterecek.

Yağmur, fırtına, kar derken resmen bir günde kış geldi!

Meteoroloji Genel Müdürlüğü uzmanlarının son değerlendirme ve tahminlerine göre;

– Türkiye’nin iç, batı ve kuzey kesimleri parçalı bulutlu ve çok bulutlu;
– Ege, Marmara, Orta ve Batı Akdeniz, Batı İç Anadolu, Orta ve Batı Karadeniz, Doğu Karadeniz’ın kıyı kesimleri, Osmaniye, Adana, Yozgat ve Kırşehir çevreleri ile Hatay’ın kıyı kesimleri YAĞIŞLI;

– Diğer yerler az bulutlu ve açık geçecek.

Yağışlar, genel olarak yağmur ve sağanak yağış şeklinde, İç Ege, Batı İç Anadolu, Batı Karadeniz iç kesimleri, Trakya’nın yüksek kesimleri, Kırşehir ve Yozgat çevrelerinde KARLA KARIŞIK YAĞMUR ve yer yer KAR şeklinde olacak.

Mardin ve Şanlıurfa çevrelerinde ise sabah vakitlerinde TOZ TAŞINIMI bekleniyor.

Soba zehirlenmeleri uyarısı!

Rüzgâr; Kıyı Ege ve Marmara’nın güneybatısında kuzey yönlerden, Doğu Anadolu’nun kuzeydoğusu ile Doğu Karadeniz’in iç kesimlerinde güney yönlerden kuvvetli esecek ve yer yer saatteki hızı 40 ila 70 kilometre olan fırtına şeklinde olacak.

Bu yüzden çatı uçması, direk ve ağaç devrilmesi, baca ve soba gazı kaynaklı zehirlenmeler ile ulaşımda problemler gibi sorunlara karşı tedbirli ve dikkatli olunması isteniyor.