Önemli Keşif: Antarktika’da Buzun Altında Yaşayan Canlılar Bulundu

Bilim insanları, Antarktika’da kopan bir buz parçasında yaptığı incelemede buz dağının altına hapsolmuş ve 50 sene yaşamış canlı türleri buldu.

antarktika-yeni-canli-turleri-kesfedildi

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Antarktika, ilginç yapısı nedeniyle bilim insanlarının, canlı ekosistemini merak ettiği ve birtakım araştırmalar yürüttüğü bir alan. Geçtiğimiz günlerde Antarktika’da önemli bir gelişme yaşandı ve beyaz kıtada, dev bir parça koptu ve denize doğru ilerledi. Oldukça büyük olan ve New York’un iki katına tekabül eden bu parça A-74 olarak isimlendirildi. Buz parçasının hareketinin ardından bilim insanları çeşitli araştırmalar yaptı.

Bilim insanları, kopuş olan bölgede ciddi incelemelerini yaparken, suyun derin kısımlarında daha önce keşfedilmemiş birçok canlı türünün ortaya çıktığını gördü.

En az 5 farklı türde balık

Yapılan araştırma, yüzeyin 30 kilometre altında yapıldı ve araştırma ekibi, kamera görüntülerinde birçok farklı canlı türünü keşfetti. Bu canlı türlerinin, yüzeyden ve güneş ışığından uzakta ve düşük sıcaklıkta yaşaması bilim insanlarını şaşırttı. Bulunan canlılar içinde filtre besleyiciler, 5 farklı balık ve deniz yıldızı çeşitleri bulundu. 

Çalışmayı yürüten ekipteki bilim insanlarından biri, konuyla ilgili “Deniz tabanından alınan ilk görüntüler, onlarca yıldır kalın buzla kaplı bir bölgede inanılmaz bir biyolojik çeşitlilik seviyesini ortaya koyuyor” dedi. Şimdi çalışmalarda, bu canlı türlerinin nasıl beslendikleri öğrenilmeye çalışılacak. 

Yorumlar kapalı.