“Orhan Pamuk, Fatih’in kılıcını çıkaramadı!”

Nobel ödüllü yazar Orhan Pamuk, Ayasofya Camii'nin aslına rücu ettirilmesiyle ilgili sert tepki görecek ifadeler kullandı.

orhan_pamuk_ON

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Orhan Pamuk, T24’e verdiği röportajda, CHP’yi “siyaseten tepkiden kaçınmak” ile suçlayarak, Ayasofya’nın Atatürkçü laiklik cumhuriyetin simgelerinden biri olduğunu, camiye dönüştürüldüğünde CHP’nin sessiz kaldığını ve CHP’nin bu tutumunu anlamadığını belirterek, “%55 aldığınız İstanbul’da bunu yapamazsınız.” dedi.

“Demirtaş, Kavala ve Altan bu ülkenin cesur insanları”

Selahattin Demirtaş, Osman Kavala ve Ahmet Altan gibi simge isimlerin Türkiye’nin hapiste yatan cesur insanları olduğunu söyleyen Orhan Pamuk, bu isimlerin açık sözlü muhalifler olduğunu, diğer tüm muhalif gazetecilerin hapisten çıkarılmadığı müddetçe, hapishaneleri dolduran siyasi mahkûmlar serbest bırakılmağı müddetçe toplumun normalleşmesinin imkânı olmadığını savundu.

Nedim Şener: Fetih kılıcı öyle bir saplanmış ki!

Orhan Pamuk’un beyanatlarına sosyal medya hesabı üzerinden tepki gösteren Hürriyet gazetesi yazarı Nedim Şener, Fatih Sultan Mehmet’e ait olan Ayasofya Camii’ndeki fetih kılıcının Orhan Pamuk’a fena saplandığını, Orhan Pamuk’un ilk günden bu tarafa uğraştığını ama kılıcı saplanan yerden çıkaramadığını ifade etti.