PKK terör örgütünün sözde gümrük sorumlusu etkisizleştirildi!

ömer_aydın2

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

TSK (Türk Silahlı Kuvvetleri) ve MİT (Millî İstihbarat Teşkilâtı), Kandil’de gerçekleştirilen operasyon kapsamında PKK terör örgütünün sözde gümrük sorumlusu olan terörist Ömer Aydın’ı etkisizleştirdi.

TSK (Türk Silahlı Kuvvetleri) ve MİT (Millî İstihbarat Teşkilâtı), 2 Şubat 2021 tarihinde Irak’ın kuzeyinde bulunan Kandil’e yönelik bir operasyon gerçekleştirdi. Söz konusu operasyon kapsamında PKK terör örgütünün sözde gümrük koordinasyon sorumlusu olan terörist Ömer Aydın etkisizleştirildi.

Renas Aydın kod isimli teröristin, 1999 senesinden beri PKK terör örgütünde faaliyet gösterdiği öğrenildi. Terörist Ömer Aydın’ın, PKK terör örgütü tarafından Irak-İran sınırında yapılan silah kaçakçılığı, insan kaçakçılığı ve uyuşturucu trafiğinden sorumlu olduğu bildirildi. PKK terör örgütüne sözde gümrük çalışmalarıyla haraç toplayan Ömer Aydın’ın, söz konusu örgüt içerisinde en fazla güvenilen kişilerden biri olduğu tespit edildi.

İstihbari bilgiler değerlendirildi

MİT (Millî İstihbarat Teşkilâtı), yerel istihbarat ağı aracılığıyla PKK terör örgütünün üst düzey kadrolarını takip etti. Birbirinden hiçbir şekilde haberi olmayan istihbarat şebekelerini söz konusu operasyonda kullanan MİT (Millî İstihbarat Teşkilâtı), farklı noktalardan gelen istihbari bilgileri değerlendirdi. MİT (Millî İstihbarat Teşkilâtı), böylece terörist Ömer Aydın’ı dikkatli bir şekilde takip edebildi.

Etkisizleştirildi

MİT (Millî İstihbarat Teşkilâtı), gerekli şartların oluşmasıyla birlikte TSK (Türk Silahlı Kuvvetleri) ile koordinasyon halinde operasyon düzenledi. Böylece terörist Ömer Aydın etkisizleştirildi.

3 terörist önceden etkisizleştirilmişti

MİT (Millî İstihbarat Teşkilâtı), Irak’ın kuzeyinde bulunan Metina bölgesinde PKK terör örgütü üyesi Hüseyin İnal ile birlikte 2 teröristi etkisizleştirmişti. Söz konusu teröristlerin, Türkiye’ye yönelik bir eylem hazırlığı için toplantıya katılım gösterecekleri belirlenmişti. Terörist Hüseyin İnal, Yunanistan’da bulunan Lavrion kampından PKK terör örgütünün kırsal kadrosuna girmişti.

Lavrion kampında eğitim görmesinin ardından Irak’ın kuzeyinde bulunan örgüt kamplarına 2018 senesinde geçtiği tespit edilen terörist Hüseyin İnal, 3 seneye yakın bir süre boyunca PKK terör örgütünün kamplarında faaliyet göstermişti. Terörist Hüseyin İnal’ın, Metina bölgesinde bulunan bir toplantıya katılım göstereceği belirlenmişti. Bunun üzerine 22 Şubat 2021 tarihinde gerçekleştirilen operasyonda terörist Hüseyin İnal ile birlikte 2 terörist de etkisizleştirilmişti.