Prof. Dr. Ceyhan'dan Korona Bağışıklığı Açıklaması: 'Yetişkinlerin Tamamı Aşılanmalı'

Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr.

Prof. Dr. Ceyhan'dan Korona Bağışıklığı Açıklaması: 'Yetişkinlerin Tamamı Aşılanmalı'

Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Mehmet Ceyhan, kovid-19 pandemisine ilişkin açıklamaları ile sıkça gündeme geliyor. Koronavirüs aşıları ile ilgili konuşan Ceyhan, mRNA altyapısına sahip koronavirüs aşıları ile ilgili konuşarak, çocukların aşılanmasına yönelik bir süreçten söz etti ve Moderna’nın aşı çalışmasının başladığını ve çalışma sonuçları yeterli sayıya ulaşınca, aşının kullanımının söz konusu olabileceğini belirtti.Çocuklar için bir aşı yokProf. Dr. Ceyhan, piyasadaki mevcut koronavirüs aşılarının sadece yetişkinlere yönelik olduğunu söyledi ve çocuklar için koronavirüs aşısının henüz sunulmadığını aktardı. Çocuklar için geliştirilen aşılarla ilgili olarak, şirketlerin ilk önce yetişkinler üzerinde bu aşıyı denemesi gerektiğini ve bir risk teşkil etmediğinde çocuklar üzerinde denemenin söz konusu olduğunu söyledi.


Çocukların aşılanmasıyla ilgili ABD merkezli Moderna’nın bir çalışması olduğunu belirten Mehmet Ceyhan, Türkiye’nin yerli aşı sürecinde çocukları ele aldığı bir aşı çalışmasının olmadığını aktardı. ‘Yetişkinlerin tamamının aşılanması lazım’


Ceyhan, çocuklar için bir koronavirüs aşısı olmamasından ötürü, toplumsal bağışıklığı sağlama konusunda yetişkinlerin aşılanmasının önemine vurgu yaparak, “Diyelim ki toplumun yüzde 70 ila 80 arası bu inaktif aşı ile korunuyor. Bizim hedefimiz nedir; toplumun en az yüzde 60'ını aşı ile bağışık hale getirmek. O halde demek ki bizim bu amaca ulaşabilmemiz için toplumun yüzde 80'ine yakınını aşılamamız lazım. Toplumun yüzde 20'si çocuk zaten, o yaş grubuna bu aşıları uygulayamıyorsunuz. O halde şu andaki mevcut durumda yetişkinlerin neredeyse tamamının aşılanması lazım” dedi.


Türkiye’de bu zamana kadar Çinli Sinovac şirketinin CoronaVac aşısı uygulandı. Bununla birlikte Mart ayı içinde, 4,5 milyon doz Biontech/Pfizer aşısının da ülkemize gelmesi bekleniyor. 

Güncelleme Tarihi: 22 Mart 2021, 12:36
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER